» Test telefonu HTC EVO 3D
autor: Tomasz Kubiak, dodano dnia: 2011-09-24 14:11:26, wyświetleń: 16942
W branży GSM coraz częściej słychać o implementacji technologii 3D w telefonach komórkowych. Pierwszym smartphone’m wykorzystującym obraz 3D był LG Swift 3D. Inni producenci, podobnie jak LG zaczęli dostrzegać pewną lukę rynkową, a co za tym idzie podjęli prace nad kolejnymi urządzeniami z 3D. Jako pierwszy do walki o klienta w tym segmencie staje HTC EVO 3D. Czy Swift 3D powinien obawiać się tajwańskiego konkurenta?
HTC EVO 3D do pierwszy, trójwymiarowy telefon w ofercie firmy z Tajwanu. Producent szczyci się, że jest to nadal jedno nielicznych urządzeń oferujące możliwość robienia zdjęć i nagrywania filmów w technice 3D. Prócz tych trójwymiarowych możliwości, nowy smartphone wyróżnia się potężnym, dwurdzeniowym procesorem taktowanym zegarem 1,2 GHz, dużym, 4,3-calowym ekranem dotykowym, 1 GB pamięci RAM oraz nową wersją interfejsu HTC Sense oznaczoną cyframi 3.0.
SMARTPHONE GIGANT
EVO 3D to z całą pewnością „kawał” urządzenia. Tutaj zupełnie nie ma miejsca na minimalizm. Umiłowanie wielkości widać na każdym możliwym kroku – od potężnego ekranu i dwa duże obiektywy aparatu do dużych przycisków dotykowych i „oczka” przedniej kamery. Tutaj nawet tak banalny przycisk jak spust migawki oszałamia przy pierwszym kontakcie swoją wielkością. W jego obszarze znalazły by się dwa, a nawet trzy standardowe przyciski znane chociażby z Nokii. Wymiary telefonu to 127,00 x 66,00 x 12,20 mm, a waga 170 g.
Nowy HTC to niezwykle cienkie urządzenie. Telefon jest cieńszy nawet od pudełka zapałek.
Do produkcji trójwymiarowego smartphone’a z logo HTC użyto najwyższej jakości materiałów. Plastyk pokrywający prawie każdy element ogromnej obudowy EVO 3D jest dobrze spasowany. Nic tutaj nieprzyjemnie nie skrzypi czy trzeszczy. To ważne, gdyż kupując telefon za około 2500 zł (cena na wolnym rynku na sierpień 2011) trudno by się było pogodzić z tanim, chińskim wykonaniem.
Przód obudowy zalewa ogromny, 4,3-calowy, pojemnościowy ekran 3D LCD TFT o rozdzielczości 450x960 pikseli. EVO 3D posiada obecnie największą rozdzielczość wśród smartphone’ów dostępnych na rynku. Dzięki takiej rozdzielczości obraz jest niezwykle ostry, szczególnie widać to w przypadku czcionek. W żadnym miejscu nie są one rozmazane. Tak duża rozdzielczość pozwala na wygodniejsza przeglądanie tekstu oraz stron WWW. Na ekranie telefonu mieści się po prostu znacznie więcej tekstu. Ekran Sharpa to stereoskopowe rozwiązanie obsługujące obraz w trój wymiarze.
Znacznie gorzej jest z jakością wyświetlanego obrazu. 3D LCD TFT od Sharpa zastosowany w najnowszym urządzeniu HTC to według mojej subiektywnej opinii jeden ze słabszych ekranów montowanych w telefonach komórkowych. O ile barwy inne niż kolor czarny są wyświetlane w miarę poprawnie, o tyle sama czerń jest wypłowiała, wpada zdecydowanie bardziej w szarość. HTC powinno pomyśleć nad stosowaniem innego rodzaju wyświetlaczy, na przykład NOVA Display od LG. Żeby nie było zbyt negatywnie, na pocieszenie warto dodać, że 3D TFT LCD w EVO 3D cechuje się świetnymi kątami widzenia oraz przyzwoitą jasnością. Dla porównania ekran 3D montowany w LG Swift 3D sprawdza się i wygląda dużo lepiej niż konkurencyjny 3D LCD TFT od Sharpa.
Reakcja na dotyk w trójwymiarowym HTC jest wzorowa. Urządzenie błyskawicznie reaguje na polecenie wydane za pośrednictwem dotykowego panelu.
Wyświetlacz został pokryty szkłem odpornym na zarysowania – Gorilla Glass. Nosząc urządzenie w kieszeni razem z kluczami można być pewnym, że ekran EVO 3D będzie cały i zdrowy. Gorilla Glass nie uchroni nas jednak przed wszędobylskimi odciskami palców. Problem z utrzymaniem w czystości dotykowych paneli dotyczy każdego, nowoczesnego telefonu komórkowego.
Ekran nowego HTC obsługuje również multidotyk. Zbliżanie i oddalanie stron czy zdjęć działa błyskawicznie.
Pod ekranem producent umieścił szereg dotykowych przycisków. Kolejno są to przycisk ekranu głównego, opcji, powrotu i wyszukiwania. Przyciski są duże, a ich dotyk dodatkowo jest potwierdzany wibracją.
Nad ekranem umieszczono szeroki głośnik rozmów, obsługujący technologię Voice HD. Obok niego znalazły się dioda LED informująca o rozładowaniu baterii oraz kamera do prowadzenia wideo rozmów. Nie zabrakło też czujnika natężenia światła, który dostosowuje intensywność podświetlenia do panujących warunków świetlnych.
Po prawej stronie obudowy umieszczono przyciski regulacji głośności, przełączania trybu zdjęć 2D i 3D oraz spust migawki aparatu. Lewy bok to miejsce dla gniazda microUSB wykorzystującego technologię MHL. Pozwala ona na integrację w jednym złączu gniazda microUSB oraz HDMI (po podłączeniu odpowiedniego adaptera). Na górze obudowy umieszczono gniazdo słuchawkowe minijack 3,5 mm oraz włącznik telefonu.
Tylnia klapka obudowy pokryta została gumą, dzięki temu urządzenie pewnie leży w dłoni, a dodatkowo tylni panel nie ulega niepotrzebnym zarysowaniom. Na środku tylniej klapki producent umieścił dwa aparaty, każdy po 5 Mpix wraz z autofocusem oraz dwiema diodami LED doświetlającymi miejsca robienia zdjęć. Obiektywy aparatów otoczone zostały ładną, czerwoną ramką, która w swojej budowie skrywa miejsce dla dodatkowego, zewnętrznego głośnika multimediów. Na tyłach obudowy Tajwańczycy znaleźli tez miejsce do wyeksponowania swojego logo.
Tylni panel ściąga się niezwykle łatwo, wystarczy lekko podważyć klapkę w odpowiednim miejscu.
Pod pokrywką skrzętnie ukryto slot kart pamięci microSD.