» Test telefonu HTC EVO 3D
autor: Tomasz Kubiak, dodano dnia: 2011-09-24 14:11:26, wyświetleń: 16944
W branży GSM coraz częściej słychać o implementacji technologii 3D w telefonach komórkowych. Pierwszym smartphone’m wykorzystującym obraz 3D był LG Swift 3D. Inni producenci, podobnie jak LG zaczęli dostrzegać pewną lukę rynkową, a co za tym idzie podjęli prace nad kolejnymi urządzeniami z 3D. Jako pierwszy do walki o klienta w tym segmencie staje HTC EVO 3D. Czy Swift 3D powinien obawiać się tajwańskiego konkurenta?
LUDZIE SMS-Y PISZĄ
Duży, 4,3-calowy ekran nowego EVO 3D pozwala na wygodne pisanie SMS-ów i tworzenie MMS-ów. Wbudowana klawiatura QWERTY działa zarówno w pionie jak i poziomie. W każdym z dwóch trybów przyciski są odpowiednio duże, dzięki czemu tekst wprowadza się szybko i bez pomyłek. Dodatkowo do wyboru mamy standardową klawiaturę alfanumeryczną oraz tak zwany „mały układ” czyli do trzech liter na jednym klawiszu. Całość uzupełnia wbudowany słownik T9, który z dużą gracją trafnie przewiduje słowa o jakie w danej chwili nam chodzi.
Równie łatwo tworzy się MMS-y. Do wiadomości można dodać obraz, film wideo, audio, wizytówkę vCard, vCalendar, a także dane o lokalizacji i link do ulubionej aplikacji.
Konwersacja prowadzona przy pomocy EVO 3D ma formę dialogu z poziomymi paskami, przypominającymi komiksowe chmurki czy dymki.
Nie zabrakło także klienta e-mail.
W SIECI
W tak potężnym smartphonie nie mogło zabraknąć HSDPA do 14,4 MB/s oraz HSUPA do 5,76 MB/s. Prócz tego odnajdziemy w nim także EDGE oraz Wi-Fi b, g oraz n. Czego chcieć więcej?
Android 2.3.4 wyposażony został w przeglądarkę WebKit w wersji 533.1. Sprawdza się ona bardzo dobrze nawet przy przeglądaniu dużych, rozbudowanych serwisów WWW. Dzięki obsłudze multidotyku przybliżanie stron odbywa się efektownymi gestami znanymi z iPhone’a, bądź też standardowo przyciskami zbliżania i oddalania. WebKit obsługuje również blokadę wyskakujących okienek.
Strony możemy grupować w zakładkach, a także dzięki obsłudze wielu okien, możemy przeglądać jednocześnie kilka stron naraz, przełączając się tylko między oknami.
W ustawieniach przeglądarki można zwiększyć rozmiar czcionki, zablokować wyskakiwanie okienek reklamowych popup, czy też włączyć lub wyłączyć obsługę JavaScript.
Bardzo pożyteczną funkcją jest możliwość wpisania dowolnej frazy do paska adresu, gdzie po potwierdzeniu zostaniemy automatycznie przekserowani na stronę z wynikami Google.
System Android ma do tego, że do większości oferowanych przez niego funkcji wymagane jest połączenie z Internetem, toteż paczka danych w abonamencie jest niezastąpiona.
Android od wersji 2.2 przynosi wbudowany router Wi-Fi. Telefon łącząc się z Internetem poprzez sieć komórkową udostępnia sygnał Wi-Fi innym urządzeniom z wbudowaną kartą WLAN, na przykład notebookom.
HTC HUB I HTC LIKES
Tajwański producent swoje najnowsze urządzenia wyposażył w dostęp do własnego serwisu z dodatkami dla telefonów z interfejsem Sense (HTC Hub) oraz swojej wersji sklepu Android Market (HTC Likes). Aby uzyskać dostęp do obu serwisów należy posiadać konto w serwisie HTCSense.com. Szczególną uwagę warto zwrócić na HTC Likes – jest to część portalu HTCSense.com, która została powiązana z Android Market. Usługa pozwala na dostęp dowielu informacji o aplikacjach dostępnych w markecie, dodatkowo zostały one podzielone na dwie grupy: programy i gry. Wszystkie aplikacje z poziomu HTC Likes są rekomendowane przez tajwańskiego producenta. Aplikacje dostępne w sklepie można komentować i oceniać przez „lubię to” tak jak w przypadku Facebooka.
FUNKCJE SPOŁECZNOŚCIOWE
Jak już wspomniałem wcześniej HTC EVO 3D poprzez między innymi nakładkę Sense oferuje pełną integrację z najpopularniejszymi serwisami społecznościowymi (mowa tutaj o Facebooku oraz Twitterze).W telefonie zainstalowano dedykowane aplikacje do obsługi oby dwóch serwisów. W praktyce niezwykle przydatna jest aplikacja FriendStream, która w jednym miejscu integruje dane z Facebooka, Flickra oraz Twittera. Za pomocą widgetu FriendStream można w łatwy i szybki sposób skomentować notki dodane przez znajomych, a także ustawić swój własny, unikalny status. To wszystko bez konieczności logowania się do mobilnej wersji najpopularniejszego serwisu społecznościowego Facebook.
Każde zrobione zdjęcie czy nagrany film można udostępnić na tablicy tego portalu bezpośrednio z poziomu telefonu.
NAWIGACJA
HTC EVO 3D wyposażony został w odbiornik GPS, który z przyzwoitą szybkością łapie „fixa”. Porównując szybkość złapania sygnału przez EVO 3D i chociażby Nokię X7 to zdecydowanie pod tym względem fiński produkt wygrywa. W Nokii cały proces odbywa się znacznie szybciej.
Jeśli chodzi o kwestię oprogramowania nawigacyjnego to do dyspozycji Google oddaje najnowszą wersję swoich map, które już teraz w pełni obsługują nawigację głosową w 3D. Niestety jest też mały haczyk. Nawigacja w wersji Premium (bo tak ten tryb został nazwany przez amerykańskiego giganta) darmowo działa jedynie przez pierwsze 30 dni. Potem trzeba płacić.
Tutaj znowu wygrywa Nokia ze swoimi mało dokładnymi, ale jednak darmowymi mapami naszego kraju.
Ci, którym Google Maps nie wystarcza powinni zainteresować się innym oprogramowaniem do nawigacji, chociażby Route66 czy programami od Navigona.
W telefonie nie zabrakło też funkcji Footprints.
PIERWSZE FOTKI W 3D
Zanim napiszę kilka słów o możliwości robienia zdjęć i nagrywania filmów w 3D warto skupić się na technicznej stronie tego rozwiązania.
HTC EVO 3D jak wspomniałem na początku wyposażony został w dwa aparaty umieszczone na tylnim panelu – każdy po 5 Mpix. Jednym zastrzeżeniem jest fakt, że zdjęcia w 3D można wykonywać w maksymalnej rozdzielczości do 2 Mpix, zaś 2D od 5 Mpix.
Do przełączania między trybami 2 i 3D służy przełącznik umieszczony tuż obok spustu migawki aparatu.
Każdy z aparatów wyposażony został w autofocusa oraz dwie diody LED doświetlające robione zdjęcia w ciemnych miejscach.
W trybie 2D aparat EVO 3D oferuje naprawdę wiele. To czym szczególnie wyróżniają się „cyfrówki” w HTC to możliwość używania autofocusa dla dowolnie wybranych obszarów na podglądzie zdjęcia. Nie jesteśmy zmuszeniu „łapać” ostrości jedynie w centralnym punkcie fotki. Dotknięcie palcem ekranu w innym miejscu spowoduje, że ostrość zostanie dopasowana właśnie dla tego obszaru, a nie dla środka zdjęcia.
Zdjęcia możemy wykonywać w kilku rozdzielczościach: 5 Mpix (2592x1552), 3 Mpix (2048x1216), 1 Mpix (1280x768) oraz VGA (640x384). Aparat oferuje również niewielki zoom cyfrowy.
Producent do naszej dyspozycji oddał możliwość skorzystania z wielu różnorodnych efektów: zniekształcenia, winiety, głębi ostrości, klasyczny, klasyczny ciepły, klasyczny zimny, odcienie szarości, sepia, negatyw, solaryzacja, posteryzacja i akwarela.
Wbudowana dioda LED może działać w kilku trybach pracy: automatycznym (sama włącza się w odpowiednich warunkach), ciągłym oraz jako zupełnie wyłączona.
Na uznanie zasługuje również świetnie działająca funkcja wykrywania twarzy. Łatwo można wykonać autoportret, gdyż aparat sam „zlokalizuje” twarz osoby i automatycznie zrobi zdjęcie.
Wśród wielu ustawień możemy określić balans bieli, czułość ISO (100, 200, 400, 800, auto), wyzwalacz, czas podglądu po wykonaniu zdjęcia, a także zdecydować czy chcemy aby wykonywane zdjęcia były oznaczone współrzędnymi GPS (geotaggami, dzięki którym później zdjęcia możemy przypisywać do miejsc w odpowiednich serwisach internetowych i programach).
Przykładowe zdjęcia wykonane HTC EVO 3D w trybie 2D:
Pora nieco bardziej poznać tajniki możliwości 3D w nowym smartphonie HTC. Prócz stereoskopowego ekranu LCD obsługującego technikę, aplikacje 3D telefon umożliwia wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów w trój wymiarze. Jak to dokładnie działa?
Podwójny aparat cyfrowy z umieszczonymi w odpowiedniej odległości od siebie dwoma obiektywami wykonuje dwa zdjęcia tego samego, fotografowanego obiektu. Następnie jedno zdjęcie zostaje poprzez odpowiednie oprogramowanie zainstalowanie w telefonie nałożone na drugie, a na ekranie widoczny jest obraz przypominający małe, chropowate, trójwymiarowe kwadraciki, które często dołączane były do chipsów czy innych produktów z branży spożywczej jako zachęta do ich kupowania. Podobnie jak na tych obrazkach, obraz w telefonie przy poruszaniu zmienia się, jedno zdjęcie wychodzi na pierwszy plan, drugie natomiast się chowa. Zdjęcia zapisywane są w dziwnym formacie *.mpo, żeby je otworzyć na komputerze potrzebne jest specjalne oprogramowanie.
Efekt 3D poniżej:
Telefon zarówno w trybie 2 i 3D umożliwia nagrywanie filmów HD w rozdzielczości do 720p, do 30 klatek na sekundę.
Przykładowe nagrania 2D:
Stereoskopowy ekran EVO 3D obsłuży także odpowiednie aplikacje działające w trybie 3D. Fabrycznie w telefonie wgrano jedynie kilka filmów, trailerów prezentujących możliwości 3D ekranu.
Do wszystkich niedowiarków: efekt 3D na ekranie EVO jest naprawdę widoczny! Niestety przy dłuższym przeglądaniu zdjęć wzrok bardzo się od niego męczy.
Zdjęcia oraz nagrania można przeglądać we wbudowanej galerii.