» Test telefonu HTC EVO 3D
autor: Tomasz Kubiak, dodano dnia: 2011-09-24 14:11:26, wyświetleń: 16943
W branży GSM coraz częściej słychać o implementacji technologii 3D w telefonach komórkowych. Pierwszym smartphone’m wykorzystującym obraz 3D był LG Swift 3D. Inni producenci, podobnie jak LG zaczęli dostrzegać pewną lukę rynkową, a co za tym idzie podjęli prace nad kolejnymi urządzeniami z 3D. Jako pierwszy do walki o klienta w tym segmencie staje HTC EVO 3D. Czy Swift 3D powinien obawiać się tajwańskiego konkurenta?
KAWAŁ MASZYNY
HTC EVO 3D bazuje na tej samej konfiguracji sprzętowej co model Sensation. „Pod maską” odnajdziemy tutaj potężny, dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon QSD8260 taktowany zegarem 1,2 GHz. Za wyświetlanie grafiki odpowiada układ graficzny Adreno 220. Całość konfiguracji, niczym natka pietruszki do dekoracji rosołu uzupełniają po 1 GB pamięci RAM i ROM. Prawda, że na papierze specyfikacja EVO wygląda smakowicie? Po zapoznaniu się z parametrami trójwymiarowego HTC liczyłem na niebagatelne osiągi w benchmarkach, niesamowitą wydajność w grach i oszołamiającą płynność działania systemu Android. Po dłuższym korzystaniu z telefonu stwierdzam, że EVO 3D nasycił moje zmysły jedynie tylko w dwóch z trzech punktów.
Testy wydajnościowe w benchmarkach Quadrant i Neocore wykazały iż EVO 3D wcale nie jest taki mocny jakby się to wydawało. W Quadrancie smartphone uzyskał 1721 punktów, a w Neocore 60,9 FPS. Jak urządzenie wypada na tle konkurencji? Dwurdzeniowy LG Swift 2X z układem nVidia Tegra2 w Quadrancie uzyskuje wynik 2109 punktów. Jak widać EVO 3D nie jestem liderem w tym wyścigu.
Wydajność w grach stoi na świetnym poziomie.
Telefon działa na platformie Android w wersji 2.3.4 wraz z najnowszą wersją nakładki HTC Sense w wersji 3.0. System działa niezwykle płynnie, błyskawicznie reagując na polecenia.
HTC Sense w wersji 3.0 wygląda i sprawuje się znakomicie. Programiści tajwańskiego producenta wykonali kawał dobrej roboty. Sense w wersji 3.0 nadal zachwyca i zostawia daleko w tyle konkurencje. Nakładka systemowa w każdym miejscu jest aż do bólu dopracowana graficznie. Każdy, nawet najmniejszy szczegół zachwyca ludzkie oko.
Ekran główny składa się z 7 pulpitów, pomiędzy którymi można poruszać się poprzez przesunięcie palcem po ekranie. Przyciągając palce do siebie można uzyskać szybki podgląd wszystkich siedmiu pulpitów jednocześnie. Każdy z ekranów można urozmaicać poprzez dodanie kilkunastu widgetów. Każdy z dostępnych widgetów ma najczęściej kilka wersji. Dla użytkownika przewidziano zarówno standardowe wtyczki Androida jak i wtyczki przygotowane przez programistów HTC.
Trzeba przyznać, ze przesuwanie się pomiędzy ekranami wygląda bardzo efektownie. Zdaje się ono wykorzystywać efekt 3D, gdyż można odnieść wrażenie, że widżety umieszczone na pulpicie przy zmianie ekranu niejako wychodzą na wierzch, nie mieszcząc się na ekranie. To po prostu trzeba zobaczyć.
Co ważne, przesuwanie pomiędzy ekranami jest niczym nieograniczone. Oznacza to, że trafiając do ostatniego pulpitu, przesuwając dalej palcem trafimy znowu do pierwszego pulpitu. Wcześniej trzeba się było cofać.
Zupełnie nowy wygląd otrzymała aplikacja pogody. O ile jako widet prezentuje się tak jak wcześniej, to teraz uruchamiając aplikację pogody prezentowane efekty wyglądają zupełnie inaczej. Są one znacznie bardziej dynamiczne, jeszcze bardziej animowane. Jakby tego było mało każdy z efektów wzbogacony został o dźwięk – kiedy burza to grzmi, kiedy wiatr to wieje i tak dalej.
Prócz zmian w samym wyglądzie Sense, zmiany dotyczą także funkcjonalności nakładki. Na pierwszy rzut oka widać zmianę sposobu odblokowywania ekranu. Teraz zamiast przesuwanej tapety, odblokowywanie umożliwia pierścień umieszczony w dolnej części ekranu. Jego przesunięcie odblokowuje ekran telefonu. Obok pierścienia umieszczono zestaw ikon najczęściej uruchamianych programów. Przeciągnięcie ikony do pierścienia uruchamia wybraną aplikację.
Ekran odblokowywania ekranu może również wyświetlać aktualny stan pogody, ostatnie posty z Facebooka, zdjęcia z galerii, poziom indeksów giełdowych oraz duży zegar.
Nowy HTC fabrycznie wyposażony został w menadżer zadań. Umożliwia on zamykanie uruchomionych w tle aplikacji bez konieczności pobierania dedykowanej do tego aplikacji z Android Market.
JAKOŚĆ POŁĄCZEŃ
HTC EVO 3D oferuje znakomitą jakość połączeń. Smartphone obsługuje technologię Voice HD, która znacząco poprawia jakość dźwięku wydobywającego się z głośnika rozmów. Warto wspomnieć, że technologia Voice HD zupełnie za darmo jest dostępna w polskiej sieci T-Mobile.
Wprowadzanie numeru odbywa się w sposób standardowy dla telefonów z Androidem, a mianowicie poprzez alfanumeryczną klawiaturę dotykową. Wprowadzenie chociażby pierwszej cyfry danego numeru wyświetli wszystkie pozycje z książki telefonicznej, których numer telefonu zaczyna się od wybranej cyfry.
Android 2.3.4 pozwala także na głosowe wybieranie numerów – niestety w tym celu potrzebuje połączenia z Internetem.
Rozbudowana książka telefoniczna w pełni integruje się z Facebookiem. Poprzez dodanie swojego konta następuje synchronizacja kontaktów z profilu z kontaktami w książce telefonicznej EVO 3D. O ile nasi znajomi mają podany numer telefonu w ustawieniach Facebooka, numer ten będzie dostępny od razu w kontaktach telefonu, zresztą tak jak inne dane zapisane w portalu.
Do każdego nowego kontaktu możemy przypisać zdjęcie, numer telefonu stacjonarnego oraz szereg dodatkowych danych takich jak adres e-mail czy miejsce pracy.