reklama: INTERESUJESZ SIĘ TELEKOMUNIKACJĄ? CHCESZ ZAROBIĆ? SZUKAMY WŁAŚNIE CIEBIE!

» Menu główne

    
  • Strona główna
  • Artykuły

» Baza testów

» Redakcyjne

» Recenzje aplikacji

» Aktualnie testujemy

    Redakcja Testy-GSM.pl aktualnie testuje:

    Samsung Galaxy S II
    Samsung Galaxy S II


    HTC Sensation XE
    HTC Sensation XE


    Już wkrótce testy tych urządzeń pojawią się na stronach naszego portalu.

» Newsletter Testy-GSM.pl

Interesują Cię nowości ze świata GSM? Z utęsknieniem czekasz na kolejny test zamieszczony w naszym serwisie? Skorzystaj z naszej subskrypcji!

Twój e-mail:

» Gorące wiadomości

» Popularne artykuły

» Popularne testy

» Sonda - oddaj swój głos

    Czy korzystasz z przystawek TV (np. Apple TV, Google Cast) umożliwiających przesyłanie treści z urządzenia mobilnego do telewizora?

    Tak, korzystam
    Nie, nie korzystam

» Nasi partnerzy

» Polecamy


windows phone 7


» Test telefonu Nokia E72

autor: Tomasz Kubiak, dodano dnia: 2010-05-02 13:46:28, wyświetleń: 198947

Nokia E72Nokia w odpowiedzi na potrzeby najbardziej wymagającej części Użytkowników telefonów stworzyła nową serię produktów, oznaczoną literą „E”. Urządzenia z tej serii są kierowane głównie do ludzi biznesu. Mnogość zaawansowanych funkcji, nietuzinkowy design, stały dostęp do poczty e-mail za sprawą Nokia Mail – to wszystko sprawia, że Nokie z serii „E” cieszą się niezwykłą popularnością. Do naszych redakcyjnych testów trafił model oznaczony symbolem E72. Jest to następca popularnej Nokii E71...

Nokia E72 została oficjalnie zaprezentowana w czerwcu 2009 roku na konferencji Nokia Connection w Singapurze. Telefon dostępny jest w sprzedaży od jesieni ubiegłego roku. Tworząc E72 Nokia stara się przyciągnąć rzeszę Użytkowników, którzy do tej pory korzystali bądź korzystają głównie z terminali BlackBerry. Popularna „jeżyna” jest nadal jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań przez ludzi, którzy cenią sobie stały, nielimitowany dostęp do poczty elektronicznej, a fiński koncern od pewnego czasu konkuruje z amerykańskim producentem – firmą RIM o udział w tym prestiżowym, biznesowym segmencie rynku. Jak ta konkurencja wychodzi Nokii? Cóż, wydaje się, że przeciętnie.

Nokia E72   Nokia E72

Nokia E72   Nokia E72

Jako, że E72 to następca modelu E71 oba urządzenia są niezwykle zbliżone pod względem stylistycznym. Nowa Nokia z Eseries z całą pewnością może się podobać. Świadczy o tym fakt, że podczas kilkutygodniowego testu nie znalazła się ani jedna osoba, która to nie zwróciłaby uwagi na to co znajduje się w moich dłoniach. Patrząc poraz pierwszy na E72 od razu wiemy, że mamy do czynienia z nietuzinkowym telefonem, który nie jest przeznaczony dla każdego. Testowany egzemplarz utrzymany był w ciemnej tonacji. Smaczku całości dodają chromowane elementy, która doskonale komponują się z czarnym kolorem obudowy.

Ale do rzeczy… To co ewidentnie rzuca się w oczy to pełnowymiarowa klawiatura QWERTY, która jest znakiem rozpoznawczym kilku modeli z serii E, w tym między innymi E61, E63 oraz E71. Trzeba przyznać, że operowanie po klawiszach nowej Nokii jest niezwykle wygodne. Kiedy na co dzień korzystam głównie z urządzeń z dużymi, dotykowymi ekranami, gdzie brak dodatkowej klawiatury sprzętowej, pisanie na E72 to przyjemny odskok, a wręcz czysta przyjemność. Nie zależnie czy idziemy ulicą, jesteśmy na spotkaniu – wszędzie tam, gdzie chcemy pilnie wysłać wiadomość klawiatura E72 sprawdzi się wyśmienicie. Wielkość poszczególnych klawiszy jest wystarczająca, a ich skok bardzo dobrze wyczuwalny. Tak jak w innych, podobnych modelach z Eseries po środku klawiatury swoje miejsce znalazły przyciski, które prócz standardowych oznaczeń literowych odpowiadają, także za wprowadzania cyfr. Podczas pierwszych kilku dni korzystania z „siedemdziesiątki dwójki” wprowadzanie numeru do telefonu nie jest rzeczą łatwą i wygodną. Głównie za sprawą inaczej niż zwykle umieszczonego zera, a także „*” i „#”. Śmiało jednak po pewnym czasie można się do tego przyzwyczaić i problem ten znika.

Nokia E72   Nokia E72

Tuż nad klawiaturą QWERTY nie zabrakło przycisków skrótów, kilku przycisków funkcyjnych, a także dżojstika (Navi) z wbudowaną myszą optyczną. Jest to podobne rozwiązanie jakie zastosował Samsung w modelu Omnia oraz Sony Ericsson w Xperii X1 (test telefonu znajduje się na Testy-GSM.pl), z tym, że rozwiązanie z E72 działa lepiej niż u konkurencji. Raz, że pole na dotyk palcem jest stosunkowo duże, a dwa, że samą czułość myszy możemy regulować w menu urządzenia. Jeżeli, komuś operowanie klawiszem optycznym nie przypadnie do gustu istnieje możliwość jego wyłączenia lub też korzystania ze standardowego dżojstika (krawędzie przycisku Navi). Prócz optycznych funkcji ma on jeszcze jedną, dość istotną funkcję. Jest on otoczony białą ramką, która swoim podświetleniem informuje o stanie czuwania urządzenia bądź o nieodebranym połączeniu lub nieoczytanej wiadomości SMS. Pozostałe przyciski umieszczone obok odpowiadają kolejno za wejście do menu telefonu, uruchomienie kalendarza, kontaktów bądź skrzynki e-mail. Nie mogło też zabraknąć klawiszy pełniących rolę zielonej i czerwonej słuchawki (odbieranie i kończenie rozmów).

Nokia E72   Nokia E72

W E72 zastosowano wyświetlacz QVGA 2,36 cala, o rozdzielczości 320x240 pikseli. Potrafi on odwzorować do 16 milionów barw. Jakość obrazu wyświetlanego na ekranie nowej Nokii jest zadowalająca, choć daleko tutaj do jakości znanej choćby z ekranów montowanych w telefonach koreańskiego Samsunga. Sama wielkość ekranu jest odpowiednia. Zbyt duży ekran musiałby pociągnąć za sobą zmniejszenie klawiszy klawiatury, co zupełnie minęłoby się z sensem. Ze względu na niestandardową rozdzielczość ekranu w Nokii mogą zdarzyć się problemy z uruchomieniem niektórych aplikacji.

Nad ekranem producent umieścił głośnik oraz czujnik podświetlenia i kamerkę do prowadzenia wideokonferencji.

Na bokach obudowy skrzętnie ukryte pod gumowymi zaślepkami zostały gniazdo microUSB High-Speed 2.0 oraz slot na karty pamięci microSD. Po prawej stronie nie zabrakło regulatora głośności i skrótu do poleceń głosowych.

Na górze telefonu umieszczono włącznik oraz gniazdo minijack 3,5 mm. Na dole natomiast odnajdziemy wejście ładowarki.

Tył telefonu to już zupełnie inna „bajka”. Na uwypuklenie umieszczony został obiektyw aparatu o rozdzielczości 5 Mpix oraz dioda LED ułatwiająca robienie zdjęć w ciemniejszych pomieszczeniach. Obok znalazł się dodatkowy głośnik. Najbardziej efektowną częścią tylniego panelu jest metalowa pokrywka baterii. Prezentuje się rewelacyjnie, jednak co do ochrony samej baterii można mieć już wątpliwości. Została ona dość słabo spasowana z pozostałymi, plastikowymi elementami obudowy. Nie przylega ona wystarczająco do obudowy, zaś sam zaczep, która utrzymuje ją na miejscu wydaje się być marnej jakości. Upadek z niewielkiej wysokości spowoduje natychmiastowe odpadnięcie klapki, a co za tym idzie i samej baterii.

Reszta materiałów użytych do produkcji biznesowej Nokii jest dobrej jakości.

Nokia E72   Nokia E72





Redakcja serwisu pracuje na komputerach        serwis monitoruje