» Test telefonu Nokia X7
autor: Tomasz Kubiak, dodano dnia: 2011-09-06 18:41:45, wyświetleń: 11385
Symbian w mniemaniu wielu osób to system bez przyszłości. Według nich system ten jest mało intuicyjny oraz trudny w obsłudze. Co gorsza jego obsługa dotykiem jest niejako wymuszona przez rynkowe realia, przez co nie jest on gruntownie przystosowany do obsługi za pomocą ekranu dotykowego. Na tego typu zarzuty Nokia zmuszona jest odpowiadać od początku prac nad swoim OS’em. Aby choć trochę poprawić notowania (bądź co bądź umarłego już systemu fińskiego producenta) Nokia wypuściła na rynek serię telefonów z odświeżoną wersją swojego OS’a, którego kodowa nazwa przybrała tajemnicze imię „Anna”. Do naszych redakcyjnych testów trafił pierwszy telefon Nokii z odświeżoną wersją systemu Symbian – muzyczny smartphone Nokia X7...
BIURO
Pakiet QuickOffice fabrycznie zainstalowany w X7 doskonale radzi sobie z otwieraniem plików pakietu Microsoft Office. Można przy jego pomocy przeglądać chociażby wykresy stworzone W Excelu. Niestety, żeby nie było tak kolorowo przy pomocy QuickOffice’a uda nam się tylko przeglądać pliki. Za możliwość ich edycji trzeba zapłacić wykupując pełną wersję programu.
W zakładce „Biuro” skorzystamy także ze słownika (fabrycznie tylko ang-ang, ale można pobrać dodatkowe języki), czytnika PDF-ów, symbianowego WinZipa (czytnika plików *.zip), a także dyktafonu.
MUZYKA
X7 to telefon przeznaczony dla fanów muzyki. Świadczyć może o tym liczba oraz sposób rozłożenie dodatkowych głośników umieszczonych w obudowie (cztery głośniki z których dwa to atrapy). Muzyczna „siódemka” gra naprawdę głośno. Jakość dźwięku wydobywająca się z niewielkich, dodatkowych głośników jest znakomita. Dźwięk jest czysty, bez żadnych nieprzyjemnych trzasków i co ważne niezwykle donośny.
Podobnie jest na dołączonych słuchawkach stereo. Jakości dźwięku oferowanego przez X7 nie można nic zarzucić. W tej kwestii śmiało można stwierdzić, że X7 to jedno z najlepiej grających urządzeń dostępnych na rynku.
Jeżeli komuś jest mało to do poprawy jakości dźwięku wydobywającego się z X7 przyda się wbudowany equalizer, który dysponuje kilkoma, predefiniowanymi ustawieniami (mocne bassy, klasyczna, jazz, pop, rock). Nie ma możliwości zdefiniowania swoich własnych, szczegółowych ustawień.
Sama aplikacja odtwarzacza audio nie jest skomplikowana, a co za tym idzie nie oferuje zbyt wiele. Nie ma jednak wątpliwości, że sam player działa bardzo stabilnie. Całość została naprawdę solidnie zaprogramowana. W X7 bez trudu odtworzymy muzykę zapisaną w formatach MP3, WMA, AAC, eAAC, eAAC+, AMR-NB, AMR-WB.
Podczas odtwarzania utworu na ekranie widoczna jest okładka albumu z którego pochodzi utwór, jego tytuł, nazwa wykonawcy oraz pasek czasu. Nie mogło też zbraknąć trzech standardowych przycisków: dwóch przewijania i odtwarzania.
Player umożliwia tworzenie własnych playlist, a także oferuje odtwarzanie losowe oraz w pętli.
Telefon wyposażony został również w radio FM. Niestety działa ono tylko z dołączonymi słuchawkami.
Nokia rozczarowuje brakiem DLNA. Wzamian dostajemy kilkanaście aplikacji udostepniających ekskluzywny content.
FUNKCJE FOTOGRAFICZNE
W kwestii instalowanych w swoich urządzeniach aparatów Nokia niestety nie porywa. Włosy stają dęba na głowie, kiedy pomyśli się, że fiński producent w swoich najbardziej zaawansowanych urządzeniach montuje aparaty o wysokich rozdzielczościach ale bez auto focusa. Kto to słyszał?
Nokia w ten sposób skutecznie zniechęca do siebie potencjalnych klientów, którzy nawet jeśli są zainteresowani fińskimi produktami, to jednak przez jakość wbudowanych aparatów skutecznie się do nich zniechęcają.
Podobnie jest w X7. Odnajdziemy tutaj 8-megapikselowy aparat, bez auto focusa, wyposażony w dwie diody LED, które dobrze doświetlają zaciemnione miejsca.
W ustawieniach aparatu można określić rozmiar, a co za tym idzie jakość zdjęcia: od „wysokich: 8 Mpix do „niskich” 0,3 Mpix idealnych do MMS-a. Dodatkowo możemy tu także włączyć geotagging (przypomnijmy, że jest to dodawanie współrzędnych GPS do zrobionych zdjęć).
Producent oddaje do dyspozycji kilka programów tematycznych, między innymi: automatyczny, manualny, portret, krajobraz, nocny oraz nocny portret. Dodatkowo określimy tutaj odcień koloru wykonywanej fotki (normalny, sepia, czarno-biały, żywy), balans bieli (automatyczny, słońce, zachmurzenie, światło sztuczne, fluorescencja), kontrast, ostrość (duża, normalna, mała), ekspozycję oraz ISO. Zamiast autofocusa producent wyposażył „siódemkę” w funkcję rozpoznawania twarzy.
Zdjęcia można przybliżać za pomocą zoomu cyfrowego x2.
Zdjęcia robione X7 są przyzwoitej jakości. Nieco zastrzeżeń można mieć co do głębi kolorów, ich nasycenia, a także ostrości robionych fotek.
Przykładowe zdjęcia wykonane Nokią X7:
Przy pomocy testowanego telefonu nagramy film wideo w rozdzielczości HD 720p (1280x720 pikseli) i mniejszych (do 25 klatek na sekundę). Podobnie jak w przypadku aparatu możemy tutaj doświetlać nagrywany obszar światłem z dwóch diod LED. W trybie nagrywania działa 3-krotny zoom cyfrowy.
Film w jakości 720p nagrany Nokią X7:
Zdjęcia i nagrania wideo można swobodnie przeglądać we wbudowanej galerii. Zdjęcia tam zamieszczona można dowolnie zoomować poprzez multidotyk, a także prezentować je w postaci pokazu slajdów.