» Test telefonu Nokia X7
autor: Tomasz Kubiak, dodano dnia: 2011-09-06 18:41:45, wyświetleń: 11386
Symbian w mniemaniu wielu osób to system bez przyszłości. Według nich system ten jest mało intuicyjny oraz trudny w obsłudze. Co gorsza jego obsługa dotykiem jest niejako wymuszona przez rynkowe realia, przez co nie jest on gruntownie przystosowany do obsługi za pomocą ekranu dotykowego. Na tego typu zarzuty Nokia zmuszona jest odpowiadać od początku prac nad swoim OS’em. Aby choć trochę poprawić notowania (bądź co bądź umarłego już systemu fińskiego producenta) Nokia wypuściła na rynek serię telefonów z odświeżoną wersją swojego OS’a, którego kodowa nazwa przybrała tajemnicze imię „Anna”. Do naszych redakcyjnych testów trafił pierwszy telefon Nokii z odświeżoną wersją systemu Symbian – muzyczny smartphone Nokia X7...
SYMBIAN SIĘ ZMIENIA
Nokia X7 napędza procesor Broadcom BCM2727 taktowany zegarem 680 MHz. Całość uzupełnia 256 MB pamięci RAM i 350 MB + 8 GB pamięci ROM (dodatkowo możliwość rozszerzenia pamięci o kartę microSDHC - standardowo w zestawie karta 8 GB). Taką samą specyfikacją pochwalić się mogą modele E7 i C7, które już od dłuższego czasu są dostępne w oficjalnej sprzedaży.
Czytając za każdym razem specyfikację nowych telefonów z logo Nokia na obudowie, można odnieść wrażenie, że fiński producent zatrzymał się w miejscu. Co prawda wspomniane 680 MHz i 256 MB RAM-u wystarcza do sprawnej pracy systemu Symbian w telefonie, to jednak dziś, kiedy posiadacze smartphone’ów wymagają coraz więcej od swoich urządzeń, Nokia powinna pomyśleć nad gruntownymi zmianami swojej platformy sprzętowej.
Telefon bazuje na systemie Symbian w wersji Anna. Nokia wprowadzając zmiany w nazewnictwie swoich telefonów poszła dalej i postanowiła zmienić również nazewnictwo w swoim OS’ie. Od teraz zamiast dziwnych cyfr ze znaczkiem „^” każda kolejna wersja Symbiana będzie przybierać inną nazwę kodową, nawiązującą do jakiegoś imiona. Taki zabieg pozwoli na znacznie prostsze połapanie się w poszczególnych wydaniach systemu fińskiej firmy.
Co przynosi nowa wersja systemu Symbian oznaczona jako Anna? Na pierwszy rzut oka niewiele. Osoby, które do tej pory korzystały z systemu fińskiego producenta zauważą możliwość płynnego przejścia pomiędzy tapetami na każdym z trzech pulipitów. Dodatkowo przesuwając palcem po ekranie jednoczesnemu przesunięciu ulegają widżety umieszczone na pulpicie. Całość działa bardziej płynnie, podobnie jak w innych „dotykowych” systemach jak na przykład Bada czy Android. Kolejna zmiana to inny ikony w menu głównym. Teraz są one ładniejsze, bardziej kolorowe, a ich rogi zostały zaokrąglone – wcześniej były obyte, zlewały się w jedną całość.
Wszystkie ikony w trybie siatki można dowolnie rozmieszczać, przesuwać układając najczęściej wybierane funkcje zaraz na początku menu, zaś te rzadziej używane na końcu. Producent przewidział możliwość tworzenia własnych folderów w których można „zbierać” ulubione aplikacje.
Podobnie jak w poprzednich odsłonach dotykowej wersji systemu rodem z Finlandii na każdym z trzech pulpitów można umieścić ograniczoną ilość widżetów, których niestety nie można ani rozciągnąć, zaś przesuwać można je jedynie w górę lub w dół i to w ściśle określonym obszarze.
WIADOMOŚCI
Przy pomocy telefonu bardzo łatwo napiszemy SMS-a czy stworzymy multimedialną wiadomość MMS. Skoro już jesteśmy przy wprowadzaniu tekstu… Zmiany w systemie w wersji Anna dotyczą również wbudowanej klawiatury ekranowej. Wcześniej wprowadzając za jej pomocą ciąg znaków pojawiało się w tym celu nowe okno, a w nim wspomniana klawiatura. Teraz tekst wpisywany jest w oknie rozmowy, bez potrzeby otwierania nowego okienka. To nie koniec zmian. W Annie dodano również pionową klawiaturę QWERTY, natomiast wprowadzanie znaków przy pomocy jej poziomego odpowiednika może ułatwić SWYPE, którego bez trudu pobierzemy z Ovi Store.
Szybkie pisanie ułatwia też wbudowany słownik T9. Niestety jest on dość ubogi w popularne słowa.
Całkiem łatwo z poziomu X7 zarządza się pocztą elektroniczną. Klient e-mail obsługuje konta z protokołami Yahoo! Mail, Gmail, Windows Live, Hotmail i innymi popularnymi usługami POP/IMAP, Poczta Exchange czy IBM Lotus Traveler. Wystarczy podać jedynie swój login oraz hasło do skrzynki, a reszta konfiguracji odbędzie się samodzielnie, bez udziału użytkownika. Niestety producent przewidział możliwość obsługi tylko jednego konta Exchange.
Do każdego maila łatwo dodaje się załączniki w postaci zdjęć, plików pakietu Office, pdf-ów, zip-ów i innych.
Widżet, który można umieścić na ekranie pozwala na szybki dostęp do skrzynki pocztowej, a także wyświetla informacje o odebranych wiadomościach.
POŁĄCZENIA
Dźwięk wydobywający się z głośnika rozmów jest czysty i wystarczająco głośny. Również rozmówca po drugiej stronie „słuchawki” nie powinien narzekać na jakość dobiegającego do niego dźwięku. Fiński producent słynie z doskonałej jakości rozmów i wysokiej czułości wbudowanego mikrofonu.
Samo wybieranie numeru, dzięki dużej, wygodnej klawiaturze numerycznej jest szybkie i wygodne. Wprowadzając jedną bądź kilka cyfr, na ekranie wyświetlone zostaną kontakty, których numery zawierają wskazane cyfry.
Na wbudowaną książkę telefoniczną również na należy narzekać. Do każdego kontaktu zapisanego w pamięci telefonu można przypisać adres e-mail, adres pocztowy, indywidualny dzwonek, nazwę firmy, stanowisko oraz dodać zdjęcie. Kontakty można także organizować w grupy, na przykład znajomych z pracy, rodzinę i tak dalej.
Pośród wielu widżetów przewidziano także ten do obsługi kontaktów. Dzięki niemu na jednym z pulpitów możemy dodać skróty do najczęściej wybieranych kontaktów.
INTERNET
X7 zapewnia łączność z Internetem za pośrednictwem HSDPA do 10,2 MB/s oraz HSUPA do 2 MB/s. Na pokładzie nie zabrakło też obsługi bezprzewodowych sieci Wi-Fi w standardach b, g oraz n. To właśnie do wbudowanej karty WLAN można mieć największe zastrzeżenia. Podczas kilkutygodniowego testu nieraz zdarzało mi się, że najzwyczajniej w świecie nie mogłem wyłączyć wyszukiwania sieci, a co za tym idzie telefon znacznie szybciej zużywał energię. Dopiero restart urządzenia załatwiał sprawę. W smartphonie za około 1500 zł takie rzeczy nie powinny mieć miejsca.
Symbian^3 znany z wcześniejszych modeli fińskiego producenta negatywnie zasłynął swoją słabą, niedopracowaną przeglądarką. W systemie w wersji Anna jest o niebo lepiej. Widać, że fińscy inżynierowie wzięli sobie do serca narzekania użytkowników smartphone’ów Nokii i zdecydowanie bardziej przyłożyli się do kwestii pracy przeglądarki.
Zmiany w samej przeglądarce głównie dotyczą sposobu jej obsługi. Teraz jest dużo wygodniej. Pasek adresu jest znacznie większy, bardziej czytelny, a sam adres podobnie jak wiadomości SMS możemy wpisywać za pomocą pionowej, ekranowej klawiatury QWERTY.
Przewijanie stron odbywa się znacznie szybciej. Nie można także narzekać na szybkość przybliżania strony. Funkcja ta chodzi dużo płynniej niż wcześniej. Dodatkowo w końcu pojawił się stale widoczny przycisk cofania do poprzedniej strony. Teraz już nie trzeba zagłębiać się w menu przeglądarki, aby wrócić do poprzedniej strony.
Przeglądarka obsługuje Flasha, a to za sprawą wtyczki Flash Lite.
Tak jak we wcześniejszych wersjach strony można katalogować w zakładki, udostępniać wybrane adresy serwisów za pośrednictwem poczty e-mail, a także sprawnie przełączać się między otwartymi oknami, gdzie każde wyświetla inną stronę www.
NAWIGACJA
Nokia jako jedyny producent telefonów udostępnia w swoich najbardziej zaawansowanych smartphone’ach zupełnie darmową aplikację przeznaczoną do nawigacji. W tym darmowym pakiecie Nokia Maps udostępnia jedynie mapy Polski. Wybierając się do innego kraju, zmuszeni jesteśmy zakupić mapę nowego kraju. Aplikacja oferuje tryby nawigacji samochodowej oraz pieszej.
X7 podobnie jak inne modele fińskiego producenta szybko i bezproblemowo łapie „fixa”. Nawet w pochmurny dzień, kiedy niebo zostało spowite przez „ciężkie” chmury telefon nie miał problemu z odnalezieniem satelit.
Wracając jeszcze do tematu map – w Nokii są one bardzo niedokładne. Chyba każdy, kto korzystał z Nokia Maps w dłuższej trasie nie raz został skierowany na drogę gruntową, zamiast na taką z porządnym asfaltem. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z innego programu do nawigacji. Niestety, większość z nich jest płatna.