reklama: INTERESUJESZ SIĘ TELEKOMUNIKACJĄ? CHCESZ ZAROBIĆ? SZUKAMY WŁAŚNIE CIEBIE!

» Menu główne

    
  • Strona główna
  • Artykuły

» Baza testów

» Redakcyjne

» Recenzje aplikacji

» Aktualnie testujemy

    Redakcja Testy-GSM.pl aktualnie testuje:

    Samsung Galaxy S II
    Samsung Galaxy S II


    HTC Sensation XE
    HTC Sensation XE


    Już wkrótce testy tych urządzeń pojawią się na stronach naszego portalu.

» Newsletter Testy-GSM.pl

Interesują Cię nowości ze świata GSM? Z utęsknieniem czekasz na kolejny test zamieszczony w naszym serwisie? Skorzystaj z naszej subskrypcji!

Twój e-mail:

» Gorące wiadomości

» Popularne artykuły

» Popularne testy

» Sonda - oddaj swój głos

    Czy korzystasz z przystawek TV (np. Apple TV, Google Cast) umożliwiających przesyłanie treści z urządzenia mobilnego do telewizora?

    Tak, korzystam
    Nie, nie korzystam

» Nasi partnerzy

» Polecamy


windows phone 7


» Test telefonu Nokia C7

autor: Tomasz Kubiak, dodano dnia: 2011-08-17 20:57:18, wyświetleń: 14730

nokia c7Coraz więcej producentów telefonów komórkowych tworzy urządzenia działające pod kontrolą systemu Android. Takie telefony w swojej ofercie mają prawie wszyscy najwięksi gracze na rynku. Wszyscy, tylko nie Nokia. Fińska firma postanowiła zainteresować się systemem Windows oraz dalej „pakować” kolejne środki w Symbiana. Do naszych testów trafił kolejny smartphone Nokii działający pod odświeżoną wersją systemu Symbian^3 – tym razem jest to model C7...

 

 

INTERNET
Telefon wspiera łączność HSDPA do 10,2 MB/s, HSUPA do 2 MB/s oraz WLAN b/g/n. Niestety negatywne odczucia należy kierować w stronę fabrycznej przeglądarki WWW BrowserNG oznaczonej numerem 7.2.7.3. Jej obsługa jest niewygodna oraz mało intuicyjna. Trzeba naprawdę się natrudzić, aby opanować jej obsługę. O wiele lepiej skorzystać tutaj z Opery Mini.

nokia c7

Wracając jeszcze do wbudowanej przeglądarki to obsługuje ona Flasha, a to za sprawą wtyczki Flash Lite w wersji 4.0.

Ulubione strony można katalogować w zakładki, a ich adresy URL wysłać w SMSie czy mailu.

Strony można przybliżać i oddalać stosując multidotyk.

 

 

Co do samej pracy przeglądarki – z małymi stronami WWW jest ok, z tymi większymi typu Wirtualna Polska jest znacznie gorzej. Strony przewijają się wolno, opóźniona reakcja na dotyk, nie mówiąc już o trudnościach z zoomowaniem. Przeglądarkę w Nokii oceniam na szkolną „tróję”. Dlaczego? W skrajnym przypadku posłuży ona do przeglądania Internetu, jednak na co dzień zupełnie się nie sprawdza.

nokia c7

Za pomocą telefonu uzyskamy dostęp do aplikacji dedykowanej do obsługi Facebooka (co ciekawe trzeba ją najpierw pobrać za pomocą Ovi Store). Bez trudu C7 ułatwi również korzystanie z Twittera, dzięki podobnej aplikacji stworzonej na potrzeby tej witryny.

ZA 500M SKRĘĆ W LEWO… CZYLI NAWIGACJA W C7
Wbudowany odbiornik GPS, dzięki wykorzystaniu technologii A-GPS błyskawicznie łapie „fixa” i to nawet w solidnych budynkach.

nokia c7   nokia c7

Nokia jako jeden z nielicznych producentów oferuje swoją własną aplikację do nawigacji – Nokia Maps. Program ten sprawdza się o wiele lepiej, niż wszechobecne Google Maps, oferujące jedynie prostą, tekstową nawigację. W Nokia Maps jest zgoła inaczej – tutaj możemy nawigować do celu razem z lektorem oraz widokiem 3D i korzystać z telefonu tak jak z prawdziwej, normalnej, pełnowymiarowej nawigacji GPS.

Ciekawe, warte uwagi cele wskaże nam przewodnik Lonley Planet, Qype oraz Coigdze.

BIURO
Pakiet QuickOffice fabrycznie zainstalowany w C7 doskonale radzi sobie z otwieraniem plików pakietu Microsoft Office. Można przy jego pomocy przeglądać chociażby wykresy stworzone W Excelu. Niestety, żeby nie było tak kolorowo przy pomocy QuickOffice’a uda nam się tylko przeglądać pliki. Za możliwość ich edycji trzeba zapłacić wykupując pełną wersję programu.

W zakładce „Biuro” skorzystamy także ze słownika (fabrycznie tylko ang-ang, ale można pobrać dodatkowe języki), czytnika PDF-ów, symbianowego WinZipa (czytnika plików *.zip), a także dyktafonu.

Dodatkowo są tu też demonstracyjne wersje programów – antywirusowego F-Secure i służącego do planowania podróży Psiloc World Traveler.

BATERIA
Akumulator telefonu to ogniwo litowo-jonowe o pojemności 1200 mAh, oznaczone symbolem BL-5K. Przy normalnym użytkowaniu (około 20 minut rozmów dziennie, kilkanaście SMS-ów, 30 minut Wi-Fi, kilka zdjęć) telefon jest w stanie towarzyszyć nam przez około 3 dni. Jeżeli ograniczymy korzystanie z telefonu jedynie do rozmów i SMS-ów, czas pracy urządzenia wydłuży się do 4, a nawet 5 dni.

Warto wspomnieć, że przy niskim poziomie baterii telefon „pyta się” czy uaktywnić tryb oszczędzania energii. Pozwala on niewiele wydłużyć czas pracy smartphone’a poprzez wyłączenie wygaszacza ekranu, wibracji, przełączenie na sieć 2G.

 

nokia c7   nokia c7

KILKA SŁÓW PODSUMOWANIA
Nokia C7 to całkiem ciekawe i solidnie wykonane urządzenie. Fiński smartphone cechuje doskonały ekran AMOLED, dobra bateria, stosunkowo solidne wykonanie oraz mnogość funkcji i aplikacji do pobrania ze sklepu Nokia Ovi Store.

„Siódemka” to telefon kierowany do średnio wymagającego użytkownika, poszukującego telefonu z mobilnym systemem operacyjnym, solidnego i nie wyróżniającego się z tłumu, ze sporym zapasem wbudowanej pamięci. C7 to idealny wybór dla osób, które korzystają z telefonu najczęściej do dzwonienia, SMS-owania, sprawdzania poczty, oglądania filmów czy słuchania muzyki, a nieco rzadziej z surfowania po Internecie oraz możliwości wykonywania zdjęć.

Zastrzeżenia można mieć do aparatu (brak AF), wbudowanej przeglądarki, wielu demonstracyjnych jedynie wersji programów.

Nokia C7 to telefon, którym warto się zainteresować. Jego niewysoka cena w ofertach operatorów powoduje, że jest to ciekawa alternatywa dla wszelkiej maści Androidów, Windows Phone’ów, Bad i innych „wynalazków”.

TEKST: TOMASZ KUBIAK, FOT. TOMASZ KUBIAK
masz pytania dotyczące tego telefonu? chcesz się podzielić spostrzeżeniami?
skontaktuj się z naszym redaktorem wg. schematu imię.nazwisko@testy-gsm.pl


KRÓTKA SPECYFIKACJA:

Producent: Nokia
Model: C7
Obudowa: jednobryłowa
Wymiary: 117,3 x 56,8 x 10,5 mm
Waga: 130 g
System operacyjny: Symbian^3
Zakres: 850/900/1800/1900
Wyświetlacz: 3,5-cala, pojemnościowy dotyk, AMOLED, 640x360, 16M kolorów
Kontakty: TAK (1000 wpisów)
MMS: TAK
Klient e-mail: TAK
GPRS: TAK (class 33)
EDGE: TAK
HSDPA: TAK 10,2 MB/s + HSUPA 2 MB/s
GPS: TAK
WI-FI: TAK b/g/n
Bluetooth: TAK (wer. 3.0)
JAVA: TAK
Obsługa MP3: TAK
Aparat: wbudowane VGA przód i 8 Mpix tył bez AF
Bateria: bateria litowo-jonowa 1200 mAh BL-5K
Karta pamięci: TAK, 8 GB pamięć wew. + microSD (do 32 GB)

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma NokiaNOKIA - dziękujemy!
www.nokia.pl 

 

 TWOJE ZDANIE JEST DLA NAS NAJWAŻNIEJSZE.
DODAJ SWOJĄ OPINIĘ NA TEMAT TESTOWANEGO TELEFONU I TWÓRZ RAZEM Z NAMI SERWIS TESTY-GSM.PL!






Redakcja serwisu pracuje na komputerach        serwis monitoruje