reklama: INTERESUJESZ SIĘ TELEKOMUNIKACJĄ? CHCESZ ZAROBIĆ? SZUKAMY WŁAŚNIE CIEBIE!

» Menu główne

    
  • Strona główna
  • Artykuły

» Baza testów

» Redakcyjne

» Recenzje aplikacji

» Aktualnie testujemy

    Redakcja Testy-GSM.pl aktualnie testuje:

    Samsung Galaxy S II
    Samsung Galaxy S II


    HTC Sensation XE
    HTC Sensation XE


    Już wkrótce testy tych urządzeń pojawią się na stronach naszego portalu.

» Newsletter Testy-GSM.pl

Interesują Cię nowości ze świata GSM? Z utęsknieniem czekasz na kolejny test zamieszczony w naszym serwisie? Skorzystaj z naszej subskrypcji!

Twój e-mail:

» Gorące wiadomości

» Popularne artykuły

» Popularne testy

» Sonda - oddaj swój głos

    Czy korzystasz z przystawek TV (np. Apple TV, Google Cast) umożliwiających przesyłanie treści z urządzenia mobilnego do telewizora?

    Tak, korzystam
    Nie, nie korzystam

» Nasi partnerzy

» Polecamy


windows phone 7


» Test tabletu Samsung Galaxy Tab GT-P1000

autor: Tomasz Kubiak, dodano dnia: 2011-07-06 19:19:22, wyświetleń: 18808

samsung galaxy tabTablety internetowe to zupełnie nowy segment rynku, który swoją popularność tak naprawdę zdobywa od niedawna. Pomimo, iż najwięksi producenci tego typu urządzeń w ostatnich tygodniach zmuszeni zostali zrewidować swoje prognozy dotyczące sprzedaży, to jednak śmiało można stwierdzić, że w najbliższych latach rynek ten będzie rósł i to w coraz szybszym tempie. Tablety w swojej ofercie mają praktycznie wszyscy: Apple, Samsung, Motorola, BlackBerry, a nawet polski producent – firma Trak. Do naszych redakcyjnych testów trafił już nieco leciwy, ale nadal pożądany pionier tego segmentu – Samsung Galaxy Tab...

Tablet internetowy to specyficzne urządzenie, które trudno jednoznacznie przypisać do kategorii tych już istniejących. Czym właściwie jest taki tablet? Telefonem, komputerem, a może odtwarzaczem MP4? Wszystkie wymienione urządzenia mają po trosze z nim wspólnego.

Tablet to urządzenie, która umożliwia swobodne (w zamyśle producentów wygodne) korzystanie z Internetu, przeglądanie poczty e-mail, oglądanie filmów, odtwarzanie muzyki, granie, edytowanie dokumentów czy zarządzanie czasem. Jest to sprzęt, który w swoim przeznaczeniu najbardziej zbliżony jest do netbooków – tych zminiaturyzowanych laptopów z przeznaczeniem do surfowania po Sieci.

Samsung Galaxy Tab to szybka odpowiedź koreańskiego producenta na amerykański przebój – iPada. Sądząc po politykach wielu producentów, Ci nie przypuszczali, że iPad odniesie, aż taki sukces, toteż wiele konstrukcji powstawało w zaledwie kilka tygodni, tak aby jak najszybciej zabrać ten „kawałek tortu” amerykańskiemu gigantowi. Samsung Galaxy Tab, choć jako jedno z pierwszych urządzeń w tym segmencie debiutowało na rynku, to jednak widać tutaj pewną myśl koreańskich inżynierów, choć z całą pewnością nie do końca wszystko się im udało.

WIZUALNIE
…Galaxy Tab nie porywa. Pierwszy tablet Samsunga to zwarte i pomimo sporych rozmiarów (190,09 x 120,45 x 11,98mm) poręczne urządzenie, które całkiem wygodnie leży w dłoni. Niestety jego dłuższe trzymanie jedną ręką sprawia pewien dyskomfort, gdyż każdy tablet, nie tylko ten Samsunga, ze względu na swoje spore wymiary będzie ciężki (Galaxy Tab waży „zaledwie” 380 g, przy ponad 600 g iPada 2).

samsung galaxy tab  samsung galaxy tab

Jakość użytych materiałów do produkcji Taba jest dobra, choć nie jest to ekstraklasa, samo wykonanie, spasowanie elementów jest natomiast znakomite. Nie ma tutaj mowy o przypadkowym skrzypieniu obudowy czy szczelinach między przednim, a tylnim panelem. W kwestii budowy swoich urządzeń Samsung już od dawna jest klasą samą dla siebie.

To co od razu przykuwa wzrok, to duży, wyświetlający do 16 milionów kolorów, 7-calowy, dotykowy, pojemnościowy ekran TFT o imponującej rozdzielczości 1024x600 pikseli. Niestety, tak duży ekran nie został pokryty szkłem typu Gorilla, przez co po kilku miesiącach intensywnego użytkowania wyraźnie widać na nim rysy, zarówno te mniejsze jak i te większe. Dodatkowo, wszechobecne odciski palców również nie ułatwiają życia, ale tutaj problem będzie pojawiać się przy każdym tego typu urządzeniu.
Duży, 7-calowy ekran został wykonany jedynie w technologii TFT, brak tutaj flagowego dla Samsunga AMOLEDA, co wyraźnie przekłada się na jakość wyświetlanego obrazu. Wielu z Czytelników zada sobie pytanie: dlaczego Samsung zrezygnował ze swojego doskonałego ekranu w tak zaawansowanym urządzeniu jakim jest tablet? Odpowiedź jest prosta. Koreańscy inżynierowie w okresie prac nad swoim pierwszym tabletem nie dysponowali ekranem AMOLED o tak dużej przekątnej. Dopiero niedawno Samsung ogłosił, że udało mu się wyprodukować 10-calowy ekran Super AMOLED.
Ekran Galaxy Taba nie jest może tak doskonały jak wspomniany SAMOLED, jednak Użytkownicy P1000 nie powinni mieć zbyt wielu powodów do narzekania. Kąty widzenia są przyzwoite, a sam obraz prezentuje się zadziwiająco dobrze jak na TFT. Co prawda czerń nie jest tutaj prawdziwie czarna, jednak trzeba stwierdzić, że do wymarzonej głębi kolorów brakuje jej niewiele.
TFT Galaxy Taba sprawdzi się dobrze w pomieszczeniu, zdecydowanie gorzej jest na zewnętrz. W ostrym, czerwcowym słońcu ekran urządzenia momentami stawał się praktycznie niewidoczny. Wtedy pomagało tylko zwiększenie jasności obrazu, dzięki czemu było trochę lepiej.
Duża rozdzielczość ekranu 1024x600 pikseli sprawia, że czcionki, rysunki są wygładzone, ostre i przyjemne dla oka. Z taką rozdzielczością korzystanie z 7-calowego ekranu nie stanowi najmniejszego problemu, niewielki problem pojawia się tylko z kompatybilnością niektórych aplikacji, ale o tym w dalszej części recenzji.
7-calowy ekran okala czarna ramka, która sprawia wrażenie, iż ekran P1000 jest znacznie większy niż w rzeczywistości. Niestety to tylko marketingowa „fatamorgana” stosowana przez wielu producentów.

samsung galaxy tab  samsung galaxy tab

Czułość „dotyku” w Tabie jest bez większych zastrzeżeń. Ekran zawsze szybko reagował na polecenia, choć zdarzały się sporadyczne opóźnienia.

Nad ekranem umieszczono czujnik natężenia światła oraz kamerę 1,3 Mpix do prowadzenia wideorozmów, pod ekranem natomiast swoje miejsce znalazł rząd dotykowych przycisków funkcyjnych: opcje, ekran główny, powrót oraz wyszukiwanie. Co cieszy, przyciski te są również podświetlane, dzięki czemu obsługa urządzenia w ciemności nie jest przeszkodą.

 

samsung galaxy tab  samsung galaxy tab

Po prawej stronie obudowy umieszczono włącznik urządzenia, który jednocześnie blokuje ekran w trybie uśpienia, regulator głośności, gniazdo kart microSD oraz gniazdo pełnowymiarowych kart SIM. Zaślepki można łatwo odsunąć, także nie trzeba sporo wysiłku, aby dostać się do jednego z gniazd. Na lewej stronie obudowy umieszczono tylko i wyłącznie mikrofon.

samsung galaxy tab  samsung galaxy tab

Górna krawędź obudowy to miejsce dla gniazda minijack 3,5 mm, natomiast dolna to już miejsce na dwa, donośne głośniki oraz złącze multimedialne Samsunga, umożliwiające ładowanie, przesył danych, przesył obrazu do TV.

samsung galaxy tab  samsung galaxy tab

Na uwagę w P1000 zasługuje wbudowany aparat, którego na próżno szukać w wielu podobnych konstrukcjach. Obiektyw aparatu o rozdzielczości 3 Mpix umieszczony został w lewym, górnym roku wraz z diodą LED pozwalającą na wykonywanie zdjęć w zaciemnionych miejscach.

samsung galaxy tab  samsung galaxy tab

Tylni panel podobnie jak przedni błyszczy się w każdym możliwym kierunku. Jego biała powierzchnia została pokryta lakierem, który dość łatwo się brudzi i rysuje.

samsung galaxy tab

Urządzenie do testów otrzymałem wraz z ładowarką, kablem USB i słuchawkami stereo. Zestaw sprzedażowy jest bogatszy o instrukcję obsługi oraz ulotki reklamowe.

POTĘŻNA ZABAWKA
Samsung Galaxy Tab działa pod kontrolą jednordzeniowego procesora Cortex A8, taktowanego zegarem 1 GHz z dodatkowym procesorem graficznym PowerVR SGX540. Całość uzupełnia 512 MB pamięci RAM oraz od 16 do 32 GB pamięci wewnętrznej przeznaczonej dla użytkownika.

Procesor Taba to znany z kultowego już Samsunga Galaxy S – Hummingbird.

Jak wydajnościowo sprawdza się Galaxy Tab? Trzeba przyznać, że z popularnymi benchmarkami tablet Samsunga radzi sobie nad wyraz dobrze. W Neocore, benchmarku służącym testowaniu wydajności grafiki P1000 uzyskał wynik 53,8 FPS, natomiast w programie Quadrant testującym ogólną wydajność urządzenia tablet uzyskał 1013 punktów (dla porównania Samsung Galaxy S w tym samym programie uzyskuje wynik około 850 punktów, a dwurdzeniowy LG Swift 2X ponad 2000 punktów).

To co wyróżnia Taba na tle konkurencji (mowa tutaj głównie o iPadzie pierwszej generacji) to dostępność zarówno z modułem Wi-Fi jak i 3G jednocześnie. Producent nie zdecydował się na podział pomiędzy wersję działającą jedynie w sieciach bezprzewodowego Internetu, a wersję działającą z kartą SIM. Zgoła inaczej jest u Apple’a gdzie znawcy tematu doskonale się orientują, że iPad dostępny jest albo tylko w wersji Wi-Fi albo (droższy) z Wi-Fi i 3G jednocześnie.

Tablet pozwala na prowadzenie rozmów telefonicznych poprzez dołączony zestaw słuchawkowy lub w trybie głośnomówiącym, a zatem wszyscy dookoła słyszą o czym rozmawiamy. Urządzenie nie zostało wyposażone w mały głośnik, który pozwalał by na tak jak w przypadku normalnych telefonów bardziej dyskretne prowadzenie konwersacji.

Samsung Galaxy Tab wyposażony został we wbudowany żyroskop, który błyskawicznie dostosowuje orientację ekranu do pozycji w jakiej trzymamy urządzenie.





Redakcja serwisu pracuje na komputerach        serwis monitoruje