reklama: INTERESUJESZ SIĘ TELEKOMUNIKACJĄ? CHCESZ ZAROBIĆ? SZUKAMY WŁAŚNIE CIEBIE!

» Menu główne

    
  • Strona główna
  • Artykuły

» Baza testów

» Redakcyjne

» Recenzje aplikacji

» Aktualnie testujemy

    Redakcja Testy-GSM.pl aktualnie testuje:

    Samsung Galaxy S II
    Samsung Galaxy S II


    HTC Sensation XE
    HTC Sensation XE


    Już wkrótce testy tych urządzeń pojawią się na stronach naszego portalu.

» Newsletter Testy-GSM.pl

Interesują Cię nowości ze świata GSM? Z utęsknieniem czekasz na kolejny test zamieszczony w naszym serwisie? Skorzystaj z naszej subskrypcji!

Twój e-mail:

» Gorące wiadomości

» Popularne artykuły

» Popularne testy

» Sonda - oddaj swój głos

    Czy korzystasz z przystawek TV (np. Apple TV, Google Cast) umożliwiających przesyłanie treści z urządzenia mobilnego do telewizora?

    Tak, korzystam
    Nie, nie korzystam

» Nasi partnerzy

» Polecamy


windows phone 7


» Test tabletu Acer Iconia Tab A500

autor: Tomasz Kubiak, dodano dnia: 2011-11-05 21:51:54, wyświetleń: 11342

Acer Iconia Tab A500W segmencie tabletów robi się naprawdę ciasno. Praktycznie każdy liczący się na rynku producent ma już w swojej ofercie tego typu urządzenie. Prócz typowo „komórkowych” graczy w tablety zaczynają również inwestować inne firmy. Tak jest właśnie z modelem Iconia Tab A500, którym Acer zamierza przekonać grono fanów tych nowoczesnych gadżetów do zaufania tajwańskiej marce...

 

 

PLASTER MIODU
Iconia Tab A500 to pierwsze urządzenie tajwańskiego producenta działające pod kontrolą systemu Android 3.0 Honeycomb. Trzecia odsłona systemu Google’a została przewidziana do wdrożenia tylko w tabletach internetowych. Znajdziemy w niej sporo rozwiązań, w tym i sam rozkład menu, które zostały przystosowane specjalnie na potrzeby 10-calowych „gigantów”.

Honeycomb w A500 ma czym zarządzań. Wewnątrz odnajdziemy potężny, dwurdzeniowy procesor nVidia Tegra 2. Rozwiązanie amerykańskiego producenta wyróżnia się, aż ośmioma niezależnymi procesorami. Mają one za zadanie obsługiwać funkcje wyświetlania grafiki, przetwarzania obrazu, zarządzania energią oraz kodowania i dekodowania wideo. Każdy z ośmiu procesorów wyposażony został we własne systemy zarządzania energią, co ma sprawić, że Tegra 2 swoją wydajność osiągnie przy znacznie mniejszym zużyciu energii. Głównym sercem całości jest dwurdzeniowy procesor ARM Cortex A9 taktowany zegarem 1 GHz.

Acer Iconia Tab A500

Układ Tegra 2 wybiera jakie procesory mają zostać użyte przy wykonywaniu konkretnej czynności, działa to na zasadzie pewnej selektywności, która jak się okazuje znacząco poprawia osiągi urządzenia.

GPU w układzie Tegra 2 zostało od podstaw stworzone przez nVidię i przyjęło oznaczenie GeForce ULP (ang. Ultra Low Power). Układ oferuje pełne wsparcie dla Flasha, co ciekawe bierze on „na siebie” w całości płynne odtwarzanie animacji. Skutkiem tego jest znacznie mniejsze obciążenie dla głównego procesora, który w tym czasie może wykonywać inne zadania.

Całość dodatkowo wspiera 1 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci ROM (co daje około 28 GB dostępnych dla użytkownika).

Jak taka specyfikacja sprawdza się wydajnościowo? W benchmarku Quadrant model A500 uzyskuje wynik na poziomie 2065 punktów. Dla porównania LG Swift 2X P990 z tym samym układem, pamięcią RAM 512 MB i Androidem 2.2 uzyskuje wynik około 2100 punktów, a jednordzeniowy Samsung Galaxy Tab z Cortexem A8 uzyskuje wynik około 1000 punktów.

Jeśli chodzi o zmiany jakie znajdziemy w Honeycomb to są one widoczne już na pierwszy rzut oka. Zmianie uległ chociażby sposób odblokowywania ekranu. Nie ma już popularnego suwaka. W trzeciej odsłonie Androida zastosowano anonimowy pierścień z którego należy „wyciągnąć” kłódkę. Do dyspozycji użytkownika oddano pięć, interaktywnych pulpitów, które dzięki płynnym animacjom zdają się wyglądać tak jakby pracowały w trybie 3D. Na dole każdego z ekranów widoczny jest pasek stanu z przyciskami powrotu, ekranu głównego oraz uruchomionych aplikacji. Obok znalazł się zegar, stan zasięgu oraz naładowania baterii. Reszta pozostała bez zmian – na każdym z ekranów można dodawać widżety oraz skróty. Standardowych wtyczek w 3.0 jest sporo: od skrótów do kontaktów i popularnych aplikacji w Android Market po lokalizację i pogodę.

Acer Iconia Tab A500   Acer Iconia Tab A500

Acer Iconia Tab A500

Co do ważniejszych zmian do w Honeycombie to warto wymienić możliwość korzystania z kilki kont Google.

Na górze ekranu głównego znalazły się dotykowe przyciski wyszukiwarki Google, rozpoznawania mowy, przejścia do aplikacji oraz znak „+”, który pozwala na edycję pulpitów oraz szybkie przejście do jednego z nich.

W Androidzie 3.0 doskonale działa rozpoznawanie mowy, w tym także w naszym rodzimym języku.

nVidia dostarcza w urządzeniach ze swoim układem aplikację TegraZone. W programie dostępne są gry, aplikacje rekomendowane przez amerykańskiego producenta dla układu Tegra 2. Pozwalają one „wycisnąć” pełnię możliwości z wbudowanych dwóch rdzeni.

INTERNET
Iconia Tab A500 w wersji 3G wyposażony jest w modem Huawei EM770W obsługujący transmisję HSDPA do 7,2 Mbps oraz HSUPA 5,76 Mbps. Producent zapowiedział także, iż na życzenie istnieć będzie możliwość instalacji lepszego modemu HSDPA o przepustowości do 21 MB/s.

Nie zabrakło także obsługi Wi-Fi b, g oraz n i Bluetooth 2.1 z EDR.

Wbudowana w Androidzie 3.0 przeglądarka przypomina komputerowego odpowiednika Google Chrome. Podobne jest przełączanie się między kartami oraz otwieranie nowych okien. Przeglądarka świetnie radzi sobie z animacjami flash. W nowej przeglądarce denerwuje pasek adresu, który znika w momencie przewinięcia strony na dół. Chcąc wprowadzić nowy adres zmuszeni jesteśmy przewinąć wyświetlaną stronę do samej góry.
Dzięki dużemu ekranowi strony WWW przegląda się niezwykle przyjemnie. Nawet duże, rozbudowane serwisy nie są już problemem dla tak zaawansowanego tabletu. Doskonale działa też zoomowanie stron palcami. Denerwującym jest fakt, że wpisując niektóre popularne adresy jesteśmy kierowani do mobilnych odpowiedników pełnowymiarowych stron www.

Adres wprowadzany jest za pomocą dużej klawiatury QWERTY, która jest… bez polskich znaków. Polskie znaki na pasku adresu często są zbędne. Co jednak z notatkami czy mailami? Popularnie mówiąc: „klops”.
Do samego rozłożenia klawiszy, ich rozmiaru, odstępu między nimi nie można mieć zastrzeżeń.

PEŁNIA MULTIMEDIÓW
Przegląd multimedialnych możliwości tabletu należy rozpocząć od wbudowanych aparatów. Warto zauważyć, że zdjęcia można robić zarówno tym umieszczonym z przodu (2 Mpix) jak i z tyłu (5 Mpix).

Acer Iconia Tab A500

Tylni obiektyw pozwala na wykonanie zdjęcia w rozmiarach od VGA do maksymalnego 5-megapikselowego. W ustawieniach istnieje możliwość nastawienia odpowiedniej ekspozycji, trybu ostrości oraz jakości zdjęcia. Dodatkowo włączymy tu także geotagging, czyli dodawanie danych o lokalizacji GPS do wykonanego zdjęcia. Aparat oferuje szeroki wybór trybu sceny: od standardowych jak noc czy śnieg do tak niebanalnych jak teatr czy sztuczne ognie. Fotki można urozmaicić korzystając z efektów: monochromatycznego, sepii, negatywu i solaryzacji. Na uwagę zasługują także szerokie możliwości ustawienia balansu bieli: od automatycznego do fluorescencji i zachmurzenia.
W zaciemnionych miejscach z pomocą przyjdzie wbudowana dioda LED, która może pracować w trybie automatycznym i manualnym.
Tylni aparat dysponuje 8-krotnym, cyfrowym zoomem. Nie polecam jednak jego stosowania ze względu na słabą jakość zdjęć.

PRZYKŁADOWE ZDJĘCIA WYKONANE TABLETEM ACER ICONIA TAB A500:

Acer Iconia Tab A500  Acer Iconia Tab A500  Acer Iconia Tab A500  Acer Iconia Tab A500

Acer Iconia Tab A500  Acer Iconia Tab A500  Acer Iconia Tab A500

 

PRZYKŁADOWE WIDEO NAGRANE TABLETEM ACER ICONIA TAB A500:


Co do jakości wykonywanych fotek – cóż, nie jest za dobrze. Zdjęcia są nieostre i rozmazane. Mamy tu do czynienia również dla standardowym jak dla Acera „zadymieniem”, czyli wrażeniem, że zdjęcia wykonywane są we mgle.

Przedni aparat oferuje podobne możliwości, z tym, że brak tutaj możliwości określenia balansu bieli oraz trybu sceny.

Przy pomocy tabletu nagramy także film jakości 720p. Jakość nagrania jest średnia, głównie ze względu na słabe odwzorowanie kolorów.

Tablet oferuje pełne wsparcie dla ebooków. Przy pomocy wybranych aplikacji zarówno odczytamy elektroniczny format książek jak i siedząc wygodnie w fotelu zakupimy nowe, interesujące pozycje.

Urządzenie radzi sobie ze wszystkimi popularnymi formatami audio. Przechodząc do odtwarzacza na ekranie ukazuje się zestaw okładek albumów, które wygodnie można przesuwać palcem. Wybierając jedną z nich oczom ukazuje się playlista piosenek z danego „krążka”.
Podczas odtwarzania na ekranie widoczne są nazwa utworu, wykonawcy, album z którego pochodzi utwór, pasek czasu oraz przyciski odtwarzania i przewijania. Dużą część ekranu zajmuje także okładka płyty.
Jakość dźwięku wydobywającego się z dwóch, wbudowanych głośników jest przyzwoita, a to wszystko za sprawą obsługi Dolby Mobile. Dźwięk jest donośny, bez wyraźnych szumów czy trzasków.

Android 3.0 posiada także zainstalowaną aplikację do rozpoznawania utworów.

A500 to idealne urządzenie dla graczy. Duży ekran w połączeniu z dobrą wydajnością oferują doskonałe wrażenia z gier 3D. Standardowo preinstalowano kilka tytułów: NFS Shift, Hero of Sparta oraz Let’s golf. Każda z wymienionych gier „do bólu” wykorzystuje obraz 3D, co więcej A500 radzi sobie z nimi doskonale. Nie ma przycięć, a cała rozgrywka toczy się płynnie.

Szerokie możliwości społecznościowe oferuje wtyczka SocialJogger. Integruje ona w jednym miejscu konta użytkownika z najpopularniejszych serwisów społecznościowych – Facebook i Twitter. Jednym dotknięciem ekranu można zmienić opis na profilu w Facebooku bądź też dodać notkę na Twitterze.

Acer Iconia Tab A500

Sprawny obieg multimediów w sieci domowej zapewnia Acer clear.fi. Jest to zbliżone rozwiązanie do DLNA. Technologia ta pozwala na przesył filmów, zdjęć w sieci domowej z urządzenia będącego serwerem do urządzenia-odbiorcy. W standardzie wykorzystuje Wi-Fi 802.11n.





Redakcja serwisu pracuje na komputerach        serwis monitoruje