reklama: INTERESUJESZ SIĘ TELEKOMUNIKACJĄ? CHCESZ ZAROBIĆ? SZUKAMY WŁAŚNIE CIEBIE!

» Menu główne

    
  • Strona główna
  • Artykuły

» Baza testów

» Redakcyjne

» Recenzje aplikacji

» Aktualnie testujemy

    Redakcja Testy-GSM.pl aktualnie testuje:

    Samsung Galaxy S II
    Samsung Galaxy S II


    HTC Sensation XE
    HTC Sensation XE


    Już wkrótce testy tych urządzeń pojawią się na stronach naszego portalu.

» Newsletter Testy-GSM.pl

Interesują Cię nowości ze świata GSM? Z utęsknieniem czekasz na kolejny test zamieszczony w naszym serwisie? Skorzystaj z naszej subskrypcji!

Twój e-mail:

» Gorące wiadomości

» Popularne artykuły

» Popularne testy

» Sonda - oddaj swój głos

    Czy korzystasz z przystawek TV (np. Apple TV, Google Cast) umożliwiających przesyłanie treści z urządzenia mobilnego do telewizora?

    Tak, korzystam
    Nie, nie korzystam

» Nasi partnerzy

» Polecamy


windows phone 7


» Test telefonu LG Swift Black P970

autor: Tomasz Kubiak, dodano dnia: 2011-10-30 11:32:29, wyświetleń: 23878

LG Swift Black P970LG jako jeden z "azjatyckich tygrysów" staje do walki z Samsungiem o największą rzeszę klientów w Europie. Koreańscy producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to lepszych, nowszych i bardziej zaawansowanych konstrukcji, a także innowacyjnych rozwiązań takich jak nowe rodzaje ekranów dla urządzeń mobilnych. Na dzień dzisiejszy, sądząc po wynikach sprzedaży na Starym Kontynencie, walkę tę wygrywa Samsung. LG jednak się nie poddaje, a świadczą o tym ostatnie, jakże udane modele tego producenta – LG Swift 2X, LG Swift 3D oraz LG Swift Black. Do naszych redakcyjnych testów trafił ten ostatni – LG Swift Black, którego znakiem rozpoznawczym jest nowy wyświetlacz opracowany przez inżynierów LG o dumnie brzmiącej nazwie NOVA...

 

 

A CO W ŚRODKU?
Z technicznego punktu widzenia nowy LG Swift Black nie wyróżnia się niczym specjalnym. Smartfona napędza znany układ OMAP3630 od SoC Texas Instruments taktowany zegarem 1 GHz, dodatkowo wspomagany przez 512 MB pamięci RAM oraz 2 GB pamięci ROM dostępnej dla wszelkiej maści danych.

 

 

Jak całość sprawuje się pod kątem wydajności? W benchmarku Neocore, który testuje wydajność układu graficznego telefonu, Swift Black uzyskał wynik na poziomie 45 FPS (dla porównania tablet Samsung Galaxy Tab z układem Cortex A8 1 GHz i 512 MB RAM uzyskuje wynik 53,8 FPS). Testując urządzenie w innym benchmarku – Quadrant – P970 uzyskuje wynik 1264 punktów (wspomniany tablet 1013 punktów, a Samsung Galaxy S na identycznym co Galaxy Tab procesorze około 950).

Korzystając z P970 nie zdarzyło mi się odczuć jakiegokolwiek spowolnienia pracy urządzenia. Ani interfejs Optimus UI 2.0, ani żadna, nawet bardzo zaawansowana aplikacja nie miała problemów z działaniem na nowym Swifcie.

Telefon działa na platformie Android w wersji 2.2 (Froyo) z szumnymi zapowiedziami o możliwości update’u systemu do wersji 2.3 (Gingerbread) jeszcze w wakacje. Jak będzie to się okaże.

LG Swift Black P970

W testowanym urządzeniu odnajdziemy także nakładkę systemową stworzoną przez LG –interfejs Optimus UI 2.0 wraz z  wspomnianym wcześniej Gesture UI, dzięki któremu możemy nawigować telefonem przy pomocy gestów.

Po rozsunięciu górnego paska z godziną, stanem baterii i zasięgiem uzyskujemy dostęp do szerego skrótów uaktywniających najpopularniejsze funkcje telefonu.

LG Swift Black P970

Warto napisać kilka słów o samym UI stworzonym przez programistów LG. W sumie jego pracę można podsumować jednym zdaniem – jest poprawnie.

LG Swift Black P970   LG Swift Black P970

Nakładka działa szybko, jest wygodna w obsłudze, czytelna i całkiem ładna. Pomimo braku w niej cudownych animacji znanych z konkurencyjnego HTC Sense to jednak całość sprawdzą się naprawdę dobrze.

Na każdym z maksymalnie siedmiu pulpitów oraz w menu głównym widoczny jest dolny rząd ikon-szybkich skrótów do najpopularniejszych funkcji telefonu: połączeń, kontaktów, SMS-ów oraz aplikacji.

Producent nie zapomniał również o dodaniu kilku widżetów, ponad te standardowe dla systemu Google. Wśród tych najciekawszych warto wymienić szereg wtyczek społecznościowych: od takiej, która pokazuje komunikaty wyświetlane na „fejsbukowej” tablicy, do tej umożliwiającej zmianę statusu jednocześnie w kilku serwisach: Facebook, Twitter i MySpace. Wtyczki obsługuje się bardzo łatwo. Jednym zastrzeżeniem jest ich lekko spowolniona praca, jeśli chodzi o czas łączenia się z serwerami serwisów. Można odnieść wrażenie, że w konkurencyjnym HTC Sense wszystko odbywało się trochę szybciej.

LG Swift Black P970

Na uwagę zasługuje też wtyczka pogody. Dane do niej pochodzą z serwisu AccuWeather. Trzeba przyznać (niestety znów nie uniknę tutaj porównań do HTC Sense), że widać tutaj chęci LG, żeby wyglądała naprawdę dobrze i na tyle ile można efektownie. Być może animacje pogodowe nie powalają na kolana, jednak w porównaniu do standardowych, Androidowych wtyczek czy choćby na przykład TouchWiz-a od Samsunga jest znacznie, znacznie lepiej.

Do gustu przypadł mi też widżet nazwany jako „Znajomi+”. Jego zadaniem jest integrowanie wszelkich informacji na temat wybranych kontaktów (połączenia, SMS-y, zmiana statusów na Facebooku itp.) i udostępnianie ich w jednym miejscu, za pomocą jednego kliknięcia.

Gesture UI znany z LG Swift 2X (czy jak kto woli Optimus 2X) również działa znakomicie. Podstawowe czynności związane z obsługą telefonu można wykonać bez konieczności „bawienia się” z ekranem.
Interfejs można szeroko konfigurować w zakładce „Ustawienia”.

LG Swift Black P970

Za pomocą Gesture UI uporządkujemy widżety umieszczone na ekranie, włączymy uśpienie alarmu, zmienimy utwór w odtwarzaczu audio czy nawet przewiniemy stronę WWW w przeglądarce. Większość czynności wykonuje się wciskając wspomniany na początku testu przycisk „G” i jednocześnie przechylając telefon w lewo lub w prawo, bądź obracając go ekranem do dołu, czy też uderzając delikatnie palcem w lewo lub prawy bok urządzenia.

W P970 uzyskujemy dostęp do serwisu LG App Advisor. Aplikacja umożliwia przeglądanie programów (udostępnionych w Android Market) rekomendowanych przez LG. Niestety podczas testów aplikacja App Advisor ani razu nie zadziałała. Włączała się, lecz po kilku minutach system sam wymusił jej zamknięcie. Ot taki psikus.

POŁĄCZENIA I WIADOMOŚCI
Duże przyciski na klawiaturze alfanumerycznej pozwalają na wygodne wprowadzenie numeru. To chyba koniec plusów jeśli chodzi o kwestię połączeń. Dlaczego? Jakość pracy wbudowanego mikrofonu pozostawia wiele do życzenia. Nie raz, nie dwa miałem przypadek kiedy mówiłem coś do telefonu (normalnym głosem, no może czasami trochę ciszej), a mimo to słowa, które docierały do rozmówcy po drugiej stronie docierały urywkami. Telefon trzeba trzymać naprawdę blisko twarzy, żeby rozmowa przebiegała w normalnym tonie, a nie w „Tomek, powtórz co mówiłeś!”.

Dyskusje prowadzone w formie SMS-ów prezentowane są jako dialog z „dymkami”. Łatwo połapać się kto, co i kiedy pisał. Tekst wprowadzany jest za pomocą ekranowej klawiatur QWERTY, która działa zarówno w trybie pionowym i poziomym. Wielkość przycisków oraz odległość pomiędzy innymi jest wystarczająco do wygodnego i szybkiego wprowadzania tekstu. W telefonie brak preinstalowanych udogodnień w postaci Swype’a.

LG Swift Black P970

Tworzenie MMS-a to bajecznie prosta sprawa. Do każdej wiadomości możemy załączyć praktycznie wszystko: od obrazu, zrobionego czy dopiero robionego zdjęcia czy nagrania wideo kończąc na pokazie slajdów.
Wbudowany klient e-mail obsługuje standardy POP3, IMAP oraz SMTP. Sama konfiguracja również nie należy do trudnych czynności. Standardowo dostępne są automatyczne ustawienia dla najpopularniejszych kont (zarówno tych polskich typu WP, Interia, Gazeta jak i zagranicznych).
Pobieranie maili, nawet tych dużych odbywa się szybko i bez utrudnień. Całość funkcjonuje poprawnie, aż do bólu.

INTERNET W ZASIĘGU RĘKI
P970 zapewnia dostęp do Internetu za pomocą HSDPA do 7,2 Mb/s, HSPA 5,76 Mb/s oraz EDGE.

Dla tych, którzy w zwyczaju mają korzystanie z domowych bądź publicznych sieci Wi-Fi pomocny okaże się zainstalowany moduł WLAN z obsługą sieci b, g oraz n.
Wbudowana w system Android 2.2 przeglądarka WebKit 2.0 bardzo dobrze radzi sobie z obsługą Flasha. Odtwarzanie filmów z YouTube, czy nawet duże reklamy wyświetlane na całej szerokości strony nie stanowią dla niej problemu.
Obsługa przeglądarki jest przemyślana i intuicyjna. Najciekawsze strony można katalogować w zakładki, zaś te najczęściej odwiedzane automatycznie „wskakują” do kategorii „popularne”.

Pośród ciekawszych, sieciowych funkcji nowego smartfona od LG warto wymienić funkcję Wi-Fi direct.  Jest to zupełnie nowe rozwiązanie, które dopiero wkracza do grona flagowych możliwości urządzeń mobilnych. Wi-Fi direct umożliwia współdzielenie wszelkiego rodzaju treści (obrazy, muzyka, filmy, inne pliki) z innymi urządzeniami (telefonami) wyposażonymi w moduł Wi-Fi bez konieczności łączenia się dodatkowo z punktem dostępowym. Pisząc mniej skomplikowanym językiem Wi-Fi direct to taki nowy Bluetooth, który umożliwia przesyłanie różnego rodzaju danych na znacznie większe odległości i dużo szybciej.

LG Swift Black może działać także jako router Wi-Fi, który nawiązując połączenie z Internetem poprzez 3G i udostępnia przez sieć bezprzewodową sygnał innym urządzeniom, które obsługują standard Wi-Fi.





Redakcja serwisu pracuje na komputerach        serwis monitoruje