reklama: INTERESUJESZ SIĘ TELEKOMUNIKACJĄ? CHCESZ ZAROBIĆ? SZUKAMY WŁAŚNIE CIEBIE!

» Menu główne

    
  • Strona główna
  • Artykuły

» Baza testów

» Redakcyjne

» Recenzje aplikacji

» Aktualnie testujemy

    Redakcja Testy-GSM.pl aktualnie testuje:

    Samsung Galaxy S II
    Samsung Galaxy S II


    HTC Sensation XE
    HTC Sensation XE


    Już wkrótce testy tych urządzeń pojawią się na stronach naszego portalu.

» Newsletter Testy-GSM.pl

Interesują Cię nowości ze świata GSM? Z utęsknieniem czekasz na kolejny test zamieszczony w naszym serwisie? Skorzystaj z naszej subskrypcji!

Twój e-mail:

» Gorące wiadomości

» Popularne artykuły

» Popularne testy

» Sonda - oddaj swój głos

    Czy korzystasz z przystawek TV (np. Apple TV, Google Cast) umożliwiających przesyłanie treści z urządzenia mobilnego do telewizora?

    Tak, korzystam
    Nie, nie korzystam

» Nasi partnerzy

» Polecamy


windows phone 7


» Test telefonu Nokia E7

autor: Tomasz Kubiak, dodano dnia: 2011-09-12 14:58:09, wyświetleń: 15064

Nokia E7Nokia E7 to kolejny przedstawiciel biznesowej serii fińskiego producenta. Swoimi korzeniami urządzenie nawiązuje do słynnych telefonów z serii „communicator”. E7 to konstrukcja bliźniaczo podobna do kultowej Nokii N8. Biznesowy smartphone wyróżnia się wysuwaną, pełnowymiarową klawiaturą QWERTY, 8-megapikselowym aparatem, 4-calowym ekranem AMOLED oraz systemem operacyjnym Symbian^3...

 

 

 

W KONTAKCIE
Jak przystało na biznesowy telefon E7 oferuje wszystkie najpopularniejsze formy kontaktu. Urządzenie obsługuje do 10 kont pocztowych. Klient e-mail obsługuje konta z protokołami Yahoo! Mail, Gmail, Windows Live, Hotmail i innymi popularnymi usługami POP/IMAP, Poczta Exchange czy IBM Lotus Traveler.  Wystarczy podać jedynie swój login oraz hasło do skrzynki, a reszta konfiguracji odbędzie się samodzielnie, bez udziału użytkownika.

Do każdego maila łatwo dodaje się załączniki w postaci zdjęć, plików pakietu Office, pdf-ów, zip-ów i innych.

Widget, który można umieścić na ekranie pozwala na szybki dostęp do skrzynki pocztowej, a także wyświetla informacje o odebranych wiadomościach.

Samo wprowadzanie tekstu w przypadku E7 to czysta przyjemność. Tekst możemy wprowadzać przy pomocy ekranowych klawiatur (QWERTY oraz alfanumerycznej z obsługą T9), a także za pomocą wspomnianej wcześniej dodatkowej, sprzętowej QWERTY. Korzystając z każdego ze sposobów tekst pisze się naprawdę szybko, a wbudowany słownik T9 działa rewelacyjnie. Jego zasób słów jest spory, co więcej z łatwością można dodawać do niego nowe wyrazy.

Za pomocą prostego konfiguratora do stworzonej wiadomości dodamy zdjęcie, plik wideo lub audio. W każdej chwili można zrobić nowe zdjęcie lub nakręcić nowy film i wstawić do tworzonego MMS-a.

Warto nadmienić, iż konwersacja z danym numerem może być prezentowana w dwóch formach: pierwszym w postaci całej rozmowy (popularne dymki), drugim - jako pojedyncze wiadomości.

 

 

BIZNESOWO
Już same możliwości łączności z Internetem sugerują, że E7 to urządzenie przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. W „siódemce” nie zabrakło HSDPA do 10,2 MB/s, HSUPA do 2 MB/s oraz Wi-Fi b, g oraz n. E7 nadal jako jeden z nielicznych telefonów oferuje także Bluetooth w wersji 3.0.

Wbudowana przeglądarka niestety jako to w Symbianie^3 nie rozpieszcza. Podobnie jak w C7 dalej jej obsługa jest mało wygodna. Nieco lepiej jest z dużymi stronami pokroju Onet.pl – rozbudowane serwisy ładują się dużo szybciej niż w przypadku C7 oraz dużo szybciej można je przewijać. Strony można przybliżać i oddalać stosując multidotyk. Dodatkowo ulubione strony można katalogować w zakładki, a ich adresy URL wysłać w SMSie czy mailu. Warto wspomnieć, że wbudowana przeglądarka oferuje wsparcie dla Flasha. Nawet duże, „zasobożerne” animacje nie stanowią dla E7 problemy,

Pośród najważniejszych, biznesowych cech E7 warto wymienić wbudowany syntezator mowy, który całkiem dobrze radzi sobie z odczytywaniem otrzymanych wiadomości SMS. Do wyboru mamy tylko jeden głos. Aplikacja wyposażona została w funkcje rozpoznawania języka, przez co program automatycznie rozpozna w jakim języku została sformułowana treść komunikatu i dostosuje do niego akcent syntezatora.

Funkcja odczytywania wiadomości SMS szczególnie przydaje się w trasie, jadąc samochodem, kiedy nie chcemy nie potrzebnie zajmować wzroku telefonem, a koniecznie chcemy dowiedzieć się kto i co do nas napisał.

Pakiet QuickOffice fabrycznie zainstalowany w C7 doskonale radzi sobie z otwieraniem plików pakietu Microsoft Office. Można przy jego pomocy przeglądać chociażby wykresy stworzone W Excelu. Niestety, żeby nie było tak kolorowo przy pomocy QuickOffice’a uda nam się tylko przeglądać pliki. Za możliwość ich edycji trzeba zapłacić wykupując pełną wersję programu.

W zakładce „Biuro” skorzystamy także ze słownika (fabrycznie tylko ang-ang, ale można pobrać dodatkowe języki), czytnika PDF-ów, symbianowego WinZipa (czytnika plików *.zip), a także dyktafonu.

W E7 preinstalowano program antywirusowy F-Secure, który skutecznie chroni telefon przed złośliwym oprogramowaniem.

Co warte odnotowanie telefon obsługuje możliwość zdefiniowania zdalnego dysku, czyli tak naprawdę miejsca w Internecie (serwera) do którego można przesyłać pliki wprost z telefonu. Całość konfiguruje się banalnie prosto. Wystarczy podać adres docelowy serwera, login oraz hasło i gotowe.

8 MPIX BEZ AUTO FOCUSA
Nokia E7 wyposażona została w dwa aparaty
– przedni VGA (głównie do prowadzenia wideorozmów) oraz tylni 8 Mpix. Nokia nie odrobiła lekcji i nadal w swoich topowych urządzeniach montuje aparaty bez auto focusa. Toż to skandal! Jak w telefonie za około 1400 zł może brakować tej arcy-ważnej, fotograficznej funkcji? To dla mnie i zapewne dla wielu innych fanów fińskiej marki niepojęte. Co ciekawa nowsza konstrukcja – X7 – też ma 8 Mpix i też bez auto focusa! Pozostawię to bez komentarza.

nokia e7

Tuż pod 8-megapikselowym obiektywem umieszczone zostały dwie diody LED, które umożliwiają wykonywanie zdjęć w zaciemnionych miejscach. Dioda może działać albo w trybie automatycznynm albo w manualnym.

W ustawieniach aparatu można określić rozmiar, a co za tym idzie jakość zdjęcia: od „wysokich: 8 Mpix do „niskich” 0,3 Mpix idealnych do MMS-a. Dodatkowo możemy tu także włączyć geotagging (przypomnijmy, że jest to dodawanie współrzędnych GPS do zrobionych zdjęć).

nokia e7

Producent oddaje do dyspozycji kilka programów tematycznych, między innymi: automatyczny, manualny, portret, krajobraz, nocny oraz nocny portret. Dodatkowo określimy tutaj odcień koloru wykonywanej fotki (normalny, sepia, czarno-biały, żywy), balans bieli (automatyczny, słońce, zachmurzenie, światło sztuczne, fluorescencja), kontrast, ostrość (duża, normalna, mała), ekspozycję oraz ISO. Zamiast autofocusa producent wyposażył „siódemkę” w funkcję rozpoznawania twarzy.

Jakościowo zdjęcia robione E7 są dużo lepsze niż te robione C7. Fotki są stosunkowo ostre, a ich kolory nasycone i wiernie odwzorowane. W E7 nie ma problemu „mgły” o którym pisałem przy teście modelu C7.

Próbka fotograficznych możliwości Nokii E7 poniżej:

nokia e7   nokia e7   nokia e7   nokia e7

nokia e7   nokia e7   nokia e7   nokia e7

Przy pomocy testowanego telefonu nagramy film wideo w rozdzielczości HD 720p (1280x720 pikseli) i mniejszych. Podobnie jak w przypadku aparatu możemy tutaj doświetlać nagrywany obszar światłem z dwóch diod LED.

Film w jakości 720p nagrany Nokią E7:

Zdjęcia i nagrania wideo można swobodnie przeglądać we wbudowanej galerii. Zdjęcia tam zamieszczona można dowolnie zoomować poprzez multidotyk, a także prezentować je w postaci pokazu slajdów.

E7 wyposażona została w dobry odtwarzacz audio. Dźwięk wydobywający się z dołączonych słuchawek jest bardzo dobry. Telefon współpracuje również ze słuchawkami innych producentów (to ważne, bo niektóre modele Nokii działały tylko ze standardowymi zestawami).

Co dalej. Utwory mogą być katalogowane według wykonawcy i albumu, utworu, gatunku bądź też najczęściej, ostatnio odtwarzanych lub ostatnio dodanych. Producent oddaje do dyspozycji możliwość tworzenia własnych playlist. Player obsługuje pliki w formatach MP3, WMA, AAC, eAAC, eAAC+, AMR-NB i AMR-WB.

Podczas odtwarzania widoczna jest okładka albumu, nazwa wykonawcy, tytuł oraz pasek czasu.

Do poprawy jakości dźwięku wydobywającego się z E7 przyda się wbudowany equalizer, który dysponuje kilkoma, predefiniowanymi ustawieniami (mocne bassy, klasyczna, jazz, pop, rock). Nie ma możliwości zdefiniowania swoich własnych, szczegółowych ustawień.

Dźwięk wydobywający się z wbudowanych głośników jest głośny i wyraźny. Jak na telefon komórkowy jest on wystarczający.

W zakładce „Wideo i TV” preinstalowane zostały aplikacje od zewnętrznych wydawców. Mowa tutaj o CNN, zwiastunach wytwórni Paramount oraz filmach z zasobów internetowego giganta YouTube.

JAKOŚĆ POŁĄCZEŃ
Fiński producent słynie z tego, że prowadząc rozmowę z użyciem jego telefonu, niezależnie od miejsca w którym przebywamy to rozmówcę słychać zawsze głośno i wyraźnie. Tak też jest w przypadku E7.

Samo wybieranie numeru, dzięki dużej, wygodnej klawiaturze numerycznej jest szybkie i wygodne. Wprowadzając jedną bądź kilka cyfr, na ekranie wyświetlone zostaną kontakty, których numery zawierają wskazane cyfry.

Na wbudowaną książkę telefoniczną również na należy narzekać. Do każdego kontaktu zapisanego w pamięci telefonu można przypisać adres e-mail, adres pocztowy, indywidualny dzwonek, nazwę firmy, stanowisko oraz dodać zdjęcie. Kontakty można także organizować w grupy, na przykład znajomych z pracy, rodzinę i tak dalej.

Pośród wielu widgetów przewidziano także ten do obsługi kontaktów. Dzięki niemu na jednym z pulpitów możemy dodać skróty do najczęściej wybieranych kontaktów.

Wbudowany zestaw głośnomówiący świetnie sprawdza się w samochodzie, skutecznie uwalniając rękę od telefonu.

 





Redakcja serwisu pracuje na komputerach        serwis monitoruje