reklama: INTERESUJESZ SIĘ TELEKOMUNIKACJĄ? CHCESZ ZAROBIĆ? SZUKAMY WŁAŚNIE CIEBIE!

» Menu główne

    
  • Strona główna
  • Artykuły

» Baza testów

» Redakcyjne

» Recenzje aplikacji

» Aktualnie testujemy

    Redakcja Testy-GSM.pl aktualnie testuje:

    Samsung Galaxy S II
    Samsung Galaxy S II


    HTC Sensation XE
    HTC Sensation XE


    Już wkrótce testy tych urządzeń pojawią się na stronach naszego portalu.

» Newsletter Testy-GSM.pl

Interesują Cię nowości ze świata GSM? Z utęsknieniem czekasz na kolejny test zamieszczony w naszym serwisie? Skorzystaj z naszej subskrypcji!

Twój e-mail:

» Gorące wiadomości

» Popularne artykuły

» Popularne testy

» Sonda - oddaj swój głos

    Czy korzystasz z przystawek TV (np. Apple TV, Google Cast) umożliwiających przesyłanie treści z urządzenia mobilnego do telewizora?

    Tak, korzystam
    Nie, nie korzystam

» Nasi partnerzy

» Polecamy


windows phone 7


» Test telefonu HTC Desire Z

autor: Tomasz Kubiak, dodano dnia: 2011-07-02 17:52:46, wyświetleń: 13874

HTC Desire ZNa rynku zaawansowanych smartphone’ów wciąż brakuje urządzeń z dodatkową, sprzętową klawiaturą QWERTY. Tego typu rozwiązanie ma swoich wielu zagorzałych zwolenników pośród miłośników sprzętu z najwyższej półki. High Tech Computer, znany lepiej jako HTC wypuszczając na rynek od pewnego czasu jedynie telefony w pełni dotykowe, w końcu przypomniał sobie o swoich wcześniejszych, sprawdzonych konstrukcjach (seria PRO) z dodatkowymi, wysuwanymi klawiaturami. Tak oto w ten sposób narodziło się kolejne urządzenie z logo HTC na przedniej obudowie – model Desire Z...

 

 

 

 

SYSTEM I INTERFEJS
Telefon bazuje na platformie Android w wersji 2.2 (Froyo) wraz ze stworzoną przez HTC (zresztą z której słynie) nakładką systemową Sense. Jeżeli chodzi o samo działanie Sense – tutaj nie ma się co rozpisywać. Nakładka jest instalowana we wszystkich urządzeniach tajwańskiego producenta, między innymi we wcześniej testowanym przeze mnie HTC Hero, gdzie szerzej opisywałem wygląd oraz pracę z interfejsem (test HTC Hero można znaleźć tutaj).

HTC Desire Z   HTC Desire Z

Rzeczą, o którą można się pokusić w tej recenzji jest opisanie zmian, poprawek jakie zaszły w stosunku do poprzednich wersji systemu oraz zmian w samej nakładce Sense.

Zmiany w nakładce są widoczne jedynie dla wprawnego oka fana marki chodzi tutaj między innymi o:

- Większe możliwości personalizacji wyglądu interfejsu. Użytkownik uzyskuje możliwość zmiany całego motywu (wygląd pasków, tapety i innych grafik), a także poszczególnych elementów. Jeżeli standardowo wgrane motywy w telefonie się już nam znudzą w każdej chwili możemy pobrać nowe z marketu HTC (o którym kilka słów dalej),

-  W zakładce „Sceny” rodzaj oraz liczba widżetów ekranu została podzielona według swego charakteru – mamy tutaj widżety z kategorii „społeczne”, „praca”, „zabawa”, „podróż” oraz własną kompozycję. Wybierając jedną z opcji, na ekranie pojawiają się wtyczki najbardziej odpowiadające danej kategorii,

- Jeżeli już mówimy o samych widżetach to ich liczba znacząco wzrosła,

- Kolejna odsłona Sense doposażona została w znaczną ilość nowych dźwięków, a dodatkowe bez trudu można pobrać bezpośrednio z poziomu telefonu,

- Nakładka bardziej została zintegrowana z serwisami społecznościowymi, w tym głównie z Facebookiem. W Desire Z przewidziano dedykowaną aplikację do obsługi Facebooka, zmiany w aplikacji YouTube oraz bardziej rozbudowaną wtyczkę FriendStream,

- Rozbudowane narzędzie kopii zapasowej. Telefon można ustawić tak, aby po włączeniu tworzył kopię zapasową np. haseł do sieci bezprzewodowych oraz ulubionych zakładek w przeglądarce i dane te zapisywał na karcie pamięci.

Nakładka systemowa HTC jest jak zwykle, aż „do bólu” dopracowana graficznie. Wizualnie rozpieszcza użytkownika telefonu paletą barw, płynnością działania i animacjami, godnymi milionowych produkcji science fiction.

HTC Desire Z   HTC Desire Z

Zmiany jakie zaszły w wersji 2.2 (Froyo) systemu Androida są znacznie większe, pozwolę sobie tutaj przytoczyć tylko najważniejsze:

- Poprawa szybkości i wydajności pracy (aż do 4 razy szybciej w porównaniu do poprzedniej wersji systemu),

- Obsługa animacji Flash w przeglądarce,

- Możliwość instalacji aplikacji na karcie pamięci,

- Importowanie danych o wydarzeniach, urodzinach z serwisu Facebook wprost do kalendarza w telefonie,

- Większe pole redagowania wiadomości wraz z licznikiem pozostałych znaków,

- Hot-Spot WiFi – telefon może działać jako bezprzewodowy punkt dostępu do Internetu,

- Rozbudowana aplikacja „Wiadomości i pogoda”,

- Mniejszy o ok. 20% pobór energii,

- Obsługa RDS w aplikacji radia,

- Większe pole redagowania wiadomości wraz z licznikiem pozostałych znaków,

- Hot-Spot WiFi – telefon może działać jako bezprzewodowy punkt dostępu do Internetu,

- Aplikacja „Latarki” – wykorzystujemy wbudowaną diodę LED w telefonie jako latarkę. Dodatkowo mamy trzy tryby natężenia światła.

HTC Desire Z   HTC Desire Z

POŁĄCZENIA I WIADOMOŚCI
Wybieranie numeru jak to w „dotykowcach” odbywa się za pomocą ekranowej klawiatury numerycznej, jednak w przypadku Desire Z numer możemy wybierać również z poziomu wysuwanej klawiatury QWERTY. Po naciśnięciu początkowej cyfry lub liter kontaktu na ekranie wyświetlają się jedynie te wpisy, których numery zaczynają albo na podaną cyfrę albo na literę. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia wyszukiwanie wybranych kontaktów w przypadku jeżeli posiadamy ich naprawdę sporo zapisanych w naszym telefonie. Przesuwając suwakiem po prawej stronie ekranu możemy „skakać” pomiędzy kontaktami zaczynającymi się na konkretną literę.

Jakość połączeń jest bardzo dobra, a dźwięk wydobywający się z głośnika rozmów jest donośny i dobrze słyszalny, nawet w hałaśliwych miejscach. Czasem jest nawet za głośno, jednak przyciskami z lewej strony obudowy można łatwo regulować głośność.

Redagowanie wiadomości dzięki wbudowanej klawiaturze QWERTY jest czystą przyjemnością. Tekst wprowadza się szybko, a zainstalowany słownik wyrazów bardzo dobrze wyprzedza nasze zamiary co do konkretnego słowa, choć z jednym małym zastrzeżeniem. Jakim? Przewidywane słowa wyświetlane są często w polskimi znakami, przez co liczna znaków dostępna w SMSie maleje ze 160 do 70.
Jeżeli ktoś zechce skorzystać z klawiatury ekranowej również nie będzie rozczarowany. Dzięki wbudowanemu żyroskopowi widok ekranu dostosowuje się do pozycji telefonu. Same przyciski „ekranówki” są duże i łatwo w nie trafić, nawet posiadaczom dużych palców. Nowością w Androidzie 2.2 jest przycisk zmiany słownika pojawiający się podczas redagowania tekstu oraz sprawnie działająca lupa, która dokładnie zbliża wprowadzany tekst.

Tworzenie wiadomości MMS również jest banalnie proste. Klikając w ikonę spinacza do wiadomości możemy dodać zdjęcie, dźwięk, film wideo, lokalizację, wizytówkę vcard bądź vcalendar, a nawet pokaz slajdów.

ŁĄCZNOŚĆ
HTC Desire Z zapewnia łączność z Internetem za pośrednictwem HSDPA do 14,4 MB/s i HSUPA do 5,76 MB/s. Nie zabrakło też starszego EDGE, GPRS-a oraz obsługi bezprzewodowych sieci Wi-Fi b/g/n.

Przeglądarka WebKit 3.1 wraz z Flash Lite10.1 bez przeszkód radzi sobie nawet z rozbudowanymi stronami www szybko dostosowując je do wymiarów i rozdzielczości ekranu. Z całą pewnością androidowa przeglądarka to jedna z najmocniejszych stron internetowej przecież platformy Google’a. Strony możemy organizować w zakładki, a także przeglądać kilka stron jednocześnie w wielu oknach. Adres przeglądanego serwisu możemy udostępnić znajomym za pośrednictwem Facebooka, Gmaila, Twittera czy poczty. Programiści przewidzieli dla nas szerokie możliwości konfiguracji przeglądarki – możemy na przykład wyłączyć aplikację GIF, podobnie jak skrypty JavaScript czy też włączyć blokadę wyskakujących okienek. WebKit bez trudu radzi sobie również ze stronami zabezpieczonymi certyfikatem SSL (strony banków, biur maklerskich itp.). Na uwagę zasługuje również duża integrafcja z wyszukiwarką - wpisanie obojętnie jakiej frazy w oknie paska adresu przekierowuje bezpośrednio do strony wyników w Google.

HTC Desire Z

Jeżeli mówimy o łączności trudno nie wspomnieć o wszechobecnej integracji software telefonu z serwisami społecznościowymi. Wtyczki takie jak FriendStream, aplikacja Facebooka sprawdzają się znakomicie. Dodanie notki, załączenie zdjęcia czy linki na „fejsbukową” tablicę trwa zaledwie chwilę. Dzięki rozbudowanym funkcjom społecznościowym łatwo utrzymywać kontakt ze znajomymi niezależnie od miejsca w którym przebywamy.

HTC Desire Z

 

 





Redakcja serwisu pracuje na komputerach        serwis monitoruje