» Test telefonu Samsung Corby Pro
autor: Artur Wojdan, dodano dnia: 2010-08-30 23:15:19, wyświetleń: 15497
W dzisiejszych czasach producenci telefonów komórkowych coraz częściej tworzą modele pod konkretną grupę odbiorców. Bardzo dobrze prosperująca firma Samsung postanowiła poszerzyć swoją ofertę w znanej już dobrze serii Corby, cechującej się zmiennością paneli obudowy oraz funkcjonalnością. Do standardowego modelu Corby S3650 została dołączona pełna klawiatura QWERTY i tak oto w prosty sposób powstał Samsung Corby Pro GT-B5310. Seria Corby swoim wyglądem, budową typu slider i ceną często zachęca młode osoby do jej zakupu...
KLAWIATURA QWERTY I EKRAN
Za sprawą dołączenia pełnej sprzętowej klawiatury QWERTY telefon Samsung Corby Pro zyskał trochę na swej grubości tj. 15,68 mm na tle zwykłego modelu Corby. Wysuwana czterowierszowa klawiatura wraz z klawiszami kierunkowymi spisuje się naprawdę świetnie. Na klawiaturze Corby Pro można pisać dość szybko, pisanie wiadomości tekstowych jest przyjemne i bezproblemowe. Po naciśnięciu wybranej litery czuć lekki opór klawisza i słychać ciche kliknięcie. Podczas wysyłania pierwszych smsów z Corbiego zdarzyło się, że podczas wciskania przycisku spacji włączała się przeglądarka internetowa przez blisko umieszczony przycisk do www. Ogólnie klawiatura jest największą zaletą tego modelu Samsunga i bardzo przypomina układ klawiszy z klawiatury PC. Czerwony kolor tego elementu dobrze się prezentuje, a zarazem dodaje rasowego wyglądu.
Oprócz samej klawiatury do obsługi telefonu możemy wykorzystać wyświetlacz dotykowy wykonany w technologii oporowej. Wielkość ekranu 2,8” jest w zupełności wystarczająca do sprawnego poruszania i korzystania z urządzenia. Przydatny jest również wbudowany akcelerometr, który odpowiednio ustawia nam orientacje ekranu w działających aplikacjach. Dopiero podczas przeglądania Internetu czy podczas włączania widgetów uwidaczniają się braki ekranu. Dosyć mała rozdzielczość 240 x 320 pikseli oraz mała czułość sprawiają, że musimy dotknąć kilka razy w ekran by wybrać opcje. Brakuje dodatkowo dopracowania ostrości w wyświetlanych elementach, a także kolory nie wzbudzają pozytywnych emocji. Do dyspozycji mamy również typową klawiaturę ekranową uproszczoną o brak skrótów do emotikonów. Jednakże korzystanie z niej jest zbyteczne posiadając pełna klawiaturę QWERTY w testowanym modelu.
MULTIMEDIALNA STRONA SAMSUNGA CORBY PRO
Urządzenie posiada wbudowaną aplikację do obsługi utworów muzycznych, która nie różni się niczym od tych, jakie można spotkać w muzycznych urządzeniach producenta. Pliki można segregować według artystów, albumów, rodzajów muzycznych, bądź utworzyć własną playliste. Testowany model posiada wbudowany głośnik, który został umieszczony na tyle obudowy. Dźwięk jaki się z niego wydobywa jest dość dobrej jakości. Nawet przy najwyższej skali głośności nie ma problemu z charczeniem. Można również skorzystać wbudowanego equalizera do wyboru brzmienia muzyki. Wybierać można spośród kilku trybów m.in: rock, classic, jazz, mega bass, podbicie basów oraz inne jak „na zewnątrz” czy „sala koncertowa”. W menu znajdziemy również radio FM, potrzebujące do swego działania zestawu słuchawkowego. Nie otrzymałem takiego zestawu wiec nie mogłem sprawdzić działania tej aplikacji, jednakże sam jej interfejs jest wykonany bardzo czytelnie i przyjaźnie dla użytkownika. Do naszej dyspozycji jest również dyktafon oraz aplikacja do rozpoznawania muzyki pod połączeni z siecią Internet. Zaleta Corby Pro jest aparat fotograficzny o matrycy wynoszącej 3,2 megapiksela z czterokrotnym zoomem cyfrowym, funkcją samowyzwalacza oraz możliwością kręcenia krótkich sekwencji wideo. Obiektyw umieszczono z tyłu obudowy w delikatnym wysunięciu, nie został niestety przez nic osłonięty. Brakuję również wbudowanej diody lub lampy flesz do robienia zdjęć zaciemnionych przedmiotów. Maksymalna rozdzielczość zdjęcia wynosi 2048x1536 pikseli, a ich jakość jest naprawdę dobra – szczególnie podczas dziennego światła. W ustawieniach możemy zdefiniować kilka ustawień, m.in. jakość zdjęcia, efekty, tryby scen, samowyzwalacz oraz tryb sekwencji. W menu odnajdziemy również program do edycji zdjęć, który pomoże urozmaicić zrobione przez nas fotografie o różne efekty.
Przykładowe zdjęcia:
Oczywiście testowane urządzenie posiada również możliwość nagrywania filmików. Największa rozdzielczość wideo to jedyne 320x240 pikseli, a jakość jest po prostu przeciętna. Projekty można nagrywać z dźwiękiem lub nie, a ustawieniach możemy ustawiać jasności i inne parametry wideo. Jak na telefon skierowany do młodzieży przystało posiada on wiele skrótów do portali społecznościowych takich jak : Facebook, MySpace, Youtube czy też Palringo do wykorzystania konta gadu-gadu i innych. Zostały one tak zaprojektowane, aby ich obsługa była jak najłatwiejsza i jak najszybsza, a przy tym udostępniają praktycznie wszystkie opcje „webowych” wersji portalu. Podczas testu żadna aplikacja nie odmówiła posłuszeństwa. Dodatkowo gdy mamy chwile wolnego czasu możemy zagrać w grę kulkową Bubble Popper lub pobrać inne ze strony producenta.
NARZĘDZIA BIUROWE
Corby Pro nie jest telefonem stworzonym dla ludzi biznesu, mimo to posiada większość niezbędnych aplikacji biurowych, zaczynając od kalendarza, kalkulatora kończąc na przeliczniku jednostek oraz dzienniku notatek i zadań. Są to typowe programy dla urządzeń z tej klasy mobilnych technologii. Szkoda tylko, że producent nie pokusił się o instalacje aplikacji do obsługi dokumentów w formatach doc czy pdf.
ILOŚĆ PAMIĘCI
Telefon posiada wbudowanej pamięci około 120 MB, a jeśli dla kogoś to będzie mało, to producent udostępnił możliwość umieszczenia karty pamięci microSD do 16 GB. W zestawie Samsung dodaje kartę o pojemności 1GB.