Jesteś tutaj: Strona główna » HTC » HTC, Android » Test telefonu HTC Hero »

gości on-line: 1


» skuteczna reklama w testy-gsm.pl ^

reklama: INTERESUJESZ SIĘ TELEKOMUNIKACJĄ? CHCESZ ZAROBIĆ? SZUKAMY WŁAŚNIE CIEBIE!

» Menu główne

    
  • Strona główna
  • Artykuły

» Baza testów

» Redakcyjne

» Recenzje aplikacji

» Aktualnie testujemy

    Redakcja Testy-GSM.pl aktualnie testuje:

    Samsung Galaxy S II
    Samsung Galaxy S II


    HTC Sensation XE
    HTC Sensation XE


    Już wkrótce testy tych urządzeń pojawią się na stronach naszego portalu.

» Newsletter Testy-GSM.pl

Interesują Cię nowości ze świata GSM? Z utęsknieniem czekasz na kolejny test zamieszczony w naszym serwisie? Skorzystaj z naszej subskrypcji!

Twój e-mail:

» Gorące wiadomości

» Popularne artykuły

» Popularne testy

» Sonda - oddaj swój głos

    Czy korzystasz z przystawek TV (np. Apple TV, Google Cast) umożliwiających przesyłanie treści z urządzenia mobilnego do telewizora?

    Tak, korzystam
    Nie, nie korzystam

» Nasi partnerzy

» Polecamy


windows phone 7


» Test telefonu HTC Hero

autor: Tomasz Kubiak, dodano dnia: 2010-03-15 23:25:03, wyświetleń: 9018

HTC HeroHTC Hero to trzeci po modelach G1 oraz Magic telefon tajwańskiego producenta działający pod kontrolą systemu Android.  Po sukcesach poprzednich konstrukcji producent nie spoczął na laurach, lecz zaczął tworzyć kolejne urządzenia, które pracują w oparciu o system stworzony przez innego potentata – firmę Google. Nigdzie indziej Android nie prezentuje się tak, jak w urządzeniach z logo HTC. Model Hero to niezwykła konstrukcja, dzięki, której firma jeszcze dosadniej komunikuje otoczeniu: „Tak, tak Android jest właśnie dla nas!”...

 

 

[funkcjonalność związana z możliwością powiększania zdjęć, ze względu na przebudowę silnika serwisu jest tymczasowo niedostępna - przepraszamy]

Nigdzie indziej bądź co bądź młody Android nie wygląd tak wspaniale jak w telefonach tajwańskiego producenta. Osoba, która po raz pierwszy trzyma w dłoni urządzenie HTC działające pod kontrolą tego systemu odnosi wrażenie, że wszystko tutaj pasuje jak „ulał”. Mamy wrażenie, że nic co zostało zainstalowane bądź to w samym systemie, bądź też uwidocznione w konstrukcji samego urządzenia nie jest przypadkowe. W „bohaterze” widać to jeszcze wyraźniej.

PIERWSZE SPOTKANIE Z „BOHATEREM”
Na początku trzeba podkreślić, że egzemplarz jaki trafił do naszych redakcyjnych testów zostało określony jako „Sample”. Świadczyć o tym może nie tylko napis na kartonowym pudełku w jakim urządzenie trafiło do moich rąk, ale także jego zawartość. Prócz samego urządzenia swoje miejsce znalazły tu także ładowarka sieciowa wraz z kablem USB, słuchawki stereo oraz karta pamięci microSD o pojemności 2 GB.

HTC Hero   HTC Hero

To co szczególnie rzuca się w oczy, gdy po raz pierwszym weźmiemy w rękę Hero to nietuzinkowy, a dla niektórych wręcz kosmiczny kształt obudowy. Kiedy spojrzymy na urządzenie z boku zauważymy wyraźne wygięcie w przód dolnej części obudowy. Skąd w ogóle taki pomysł? Jest to wyraźny ukłon producenta w stronę ergonomii użytkowania. Zakrzywienie dolnej części urządzenia sprawia, że nieduży Hero pewnie i wygodnie leży w dłoni, zaś operowanie klawiszami funkcyjnymi umieszczonymi pod ekranem testowanego modelu to czysta przyjemność. Historia zna już podobne przypadki, kiedy to obudowa zamiast płaską, była lekko zaokrąglona. Podobne rozwiązanie zastosowała Motorola w modelu Z8, który jest się później okazało nie zrobił przebojowej kariery. Z modelem Hero, ma, a w zasadzie już jest inaczej.

HTC Hero   HTC Hero

Obudowa Hero jest solidna. Nie ma tutaj możliwości by cokolwiek skrzypiało. Dodatkowo telefon dostępny jest w kilku kolorach: białym, czarnym i brązowym.

HTC Hero został zaopatrzony w duży, wyraźny, dotykowy ekran w rozmiarze 3,2’’ TFT o rozdzielczości 320x480 HVGA. Nie jest to zwykły „dotyk”, który znamy z większości urządzeń wyposażonych w tego typu ekrany. Ten zastosowany w „bohaterze” reaguje na ciepło (ekran pojemnościowy), a nie jak często ma to miejsce na opór. Takie rozwiązanie jest już stosowane od dawna u konkurencji – iPhone, jako jeden z pierwszych był w nie wyposażone. HTC na szerszą skalę zaczyna stosować ekrany pojemnościowe w swoich urządzeniach, dobrym przykładem jest tutaj model HD2. Warto wspomnieć, że Hero został wyposażony w multidotyk. Oznacza to, że możemy sterować ekranem urządzenia, nie jednym (jak w większości tego typu urządzeń) palcem, a dwoma.

Obsługa telefony za pomocą ekranu to czysta przyjemność. Wystarczy delikatne muśnięcie palcem, by Hero zrobił to, czego aktualnie od niego chcemy. Co prawda zdarzają się momenty (głównie w głębi samego Androida), kiedy to musimy kilkakrotnie „tapnąć” palcem w ekran by telefon zareagował na dotyk, jednak zdarza się to naprawdę sporadycznie.

Co do samej jakości obrazu wyświetlanego na ekranie urządzenia nie można mieć zastrzeżeń. Kolory są żywe, wyraziste, jednak czasem można mieć zastrzeżenie co do jasności prezentowanego na ekranie HTC obrazu. Chciałoby się, żeby ekran był jaśniejszy, jednak nasze chęci skutecznie studzi wbudowany czujnik światła, który dozuje odpowiednią siłę podświetlenia do aktualnej sytuacji. Wokół ekranu roztacza się czarna ramka, która sprawia wrażenie, iż ekran urządzenia jest większy niż w rzeczywistości, a dodatkowo idealnie współgra z białym kolorem obudowy nowego HTC.

Pod ekranem nie mogła zabraknąć kilku przycisków funkcyjnych. Dzięki nim łatwo odbierzemy bądź odrzucimy połączenie, przejdziemy do głównego ekranu, uruchomimy podręczne menu, bądź też cofniemy aktualnie wybraną funkcję. Przycisk z wizerunkiem lupy pozwoli nam w szybki sposób skorzystać z wyszukiwarki Google.

Jeszcze jednym, szczególnym znakiem rozpoznawczym „bohatera” jest wbudowany trackball, który pozwala wygodnie poruszać się po rozbudowanym menu systemu. Dodatkowo w przypadku, nieodebranego połączenia, czy wiadomości SMS, „kulka” sygnalizuje to zdarzenie poprzez miganie w białym kolorze. Operowanie samym trackballem to czysta frajda. Ktoś, kto do tej pory korzystał jedynie ze sztywnych, plastikowych przycisków funkcyjnych będzie zachwycony rozwiązaniem zastosowanym w testowanym modelu.

HTC Hero   HTC Hero

Nad ekranem swoje miejsce znalazł głośnik rozmów, czujnik światła oraz dioda sygnalizująca stan naładowania akumulatora. Górna część obudowy to gniazdo słuchawkowe typu mini-jack, lewy bok to regulacja głośności. Na dole producent umieścił swoje gniazdo HTC ExtUSB (mini-USB 2.0 i audio jack w jednym) oraz wbudowany mikrofon. Na tylnim panelu umieszczone zostało „oko” aparatu o rozdzielczości 5 Mpix wraz z funkcją auto focus oraz drugi, dodatkowy głośnik.

PORA NA ANDROIDA!
Testowany egzemplarz pracował pod kontrolą systemu w wersji 1.5 wraz z nakładką systemową stworzoną przez HTC o tajemniczo brzmiącej nazwie Sense. Trzeba przyznać, że sam interfejs stworzony przez tajwańskiego producenta prezentuje się rewelacyjnie. Wszystko tutaj zostało bardzo starannie dopracowane, no może poza paroma szczegółami.

Samo urządzenie z systemem amerykańskiego potentata uruchamia się długo – znacznie dłużej niż telefon działający pod kontrolą Windows Mobile w wersji 6.1. Taki stan rzeczy może dziwić, gdyż sama praca systemu, oraz zainstalowanych na nim aplikacji jest wręcz wzorowa. Z całą pewnością odpowiada za to sprawdzony procesor firmy Qualcomm 7200A taktowany zegarem 528 MHz, a także 512 MB pamięci ROM i 288 MB pamięci RAM. Podczas ponad tygodniowego korzystania z Hero telefon ani razu nie zawiesił się, a jakby tego było jeszcze mało nawet przez moment nie „zamyślił” się.

KWINTESENCJA HERO - HTC SENSE
Największy czar „bohatera” to właśnie interfejs Sense. Na tym polu nowy HTC nie ma konkurenta. Śmiało trzeba przyznać, że jest to najlepsza nakładka na system Android, jaka do tej pory ujrzała światło dzienne. Nie ma się co dziwić, kiedy HTC wtrąca tutaj swoje trzy grosze. Tajwański producent jest już doświadczonym graczem na tym polu, a to za sprawą innego, słynnego już rozwiązania określanego mianem TouchFLO 3D, które swego czasu było dostępne na telefony z system Windows Mobile. Dziś popularny TF3D to właśnie Sense.  

Interfejs HTC składa się z siedmiu ekranów, które możemy przystrajać wedle uznania za pomocą wbudowanych widżetów. Do wyboru mamy zarówno rozbHTC Heroudowane, animowane widżety takie jak pogoda, ludzie, ostatnie wiadomości e-mail, zakładki czy interaktywnego Twittera, ale także proste skróty do najpopularniejszych programów zainstalowanych w naszym urządzeniu. Wszystko mamy pod ręką. Główny, startowy ekran składa się z kultowego już dla producenta zegara, który swoim wyglądem przypomina ten zamontowany na wielu polskich stacjach kolejowych. Tuż pod nim umieszczony został skrót do pogody, który na bieżąco pokazuje nam naszą lokalizację (poprzez wbudowany GPS lub nadajniki operatora) i aktualizuje się w momencie połączenia z Internetem (najczęściej w 3G bądź w zasięgu domowej sieci WLAN). Widżet pogody jest tym z czego słynie tajwański potentat. Nigdzie indziej krople deszczu (plus rewelacyjny efekt wycieraczki) czy padający śnieg nie wygląda tak realistycznie jak w telefonach HTC. Producent jest tutaj klasą sam dla siebie!

Pod zegarem odnajdziemy także skróty do wiadomości, poczty e-mail, Internetu oraz kalendarza. Na samym dole ekranu ikony tworzące półkole pozwolą nam dostać się do menu systemu, otworzyć okno z klawiaturą do wybierania numeru, a także umożliwią dodanie kolejnego widżeta.

Przesunięcie palcem czy to w lewo czy to w prawo spowoduje zmianę aktualnie wyświetlanego ekranu. Na tych po prawo standardowo zostały umieszczone widżety szybkiego dostępu do poczty e-mail oraz wiadomości SMS, zaś po prawo skróty to sklepu z aplikacjami dla systemu Android (popularny Android Market), albumu, aparatu oraz aplikacji Google Maps. Standardowo producent oddaje nam po jednym wolnym ekranie zarówno po prawej jak i lewej stronie od ekranu startowego. Możemy tam umieścić wspomnianego już Twittera czy Facebooka lub też widżet odtwarzacza MP3 bądź kalendarza. Wszystko według własnego uznania!

To czym szczególnie wyróżnia się Android jako system stworzony przez Google to wysoki stopień interakcji z usługami potentata. Mamy tutaj możliwość bezpośredniego sprawdzenia wiadomości na skrzynce pocztowej Gmail, skorzystania z komunikatora Google Talk czy ściągnięcia aplikacji z Android Market. Wszystkie te aplikacje wymagają jednego – ważnego konta Google. Warto przybHTC Heroliżyć tutaj głównie Android Market, który to jest odpowiednikiem Windowsowego Marketplace czy Apple AppStore. W sklepie z aplikacjami Android odnajdziemy tysiące mniej lub bardziej przydatnych programów. Są one pogrupowane zarówno w kategorie, a także możemy skorzystać z wbudowanej wyszukiwarki. Każda aplikacja jest oceniana, a Użytkownicy mają możliwość dodawania komentarzy na ich temat. Niestety najlepsze aplikacje w Android Market są niestety w wersjach demo lub trial, a co za tym idzie jeśli chcemy dłużej z nich korzystać jesteśmy zmuszeni dokonywać ich zakupu. Na szczęście Market to także dużo ciekawych, darmowych programów.

HTC Hero to prawdziwie internetowy telefon. Większość aplikacji do poprawnego działania wymaga stałego połączenia z Internetem. Decydując się na zakup telefonu musimy mieć na uwadze zakup dodatkowej paczki danych. Co prawda można opierać się na samej sieci Wi-Fi, jednak na dłuższą metę rozwiązanie to jest po prostu niewygodne.

Android to nie tylko aplikacje rodem z Google. Znajdziemy tu także prócz wspomnianej dla HTC pogody, inne znane aplikacje takie jak Akcje czy Footprints.

Footprints to aplikacja, która pozwala tworzyć wirtualny przewodnik po miejscach, które zwiedziliśmy. Wystarczy wykonać zdjęcie, które automatycznie zostanie oznaczone geotaggami, czyli danymi GPS zapisanymi w pliku. Następnie owe zdjęcia możemy zaimportować do odpowiednich aplikacji typu Google Maps, gdzie lokalizacje odnajdywane są po danych zapisanych w plikach GPS. Następnie możemy ustawić nawigację do celu, którego dane zapisane zostały w zdjęciu.

To czym szczególnie wyróżnia się interfejs Sens to płynność animacji. Niezwykłe wrażenie sprawia przeglądanie wiadomości e-mail czy SMS. Każde muśnięcie palcem czy to w górę czy w dół powoduje niejako zmianę kartki z wiadomością. Wszystko odbywa się niezwykle szybko i o wiele wygodniej niż w przypadku konkurencyjnego systemu Windows Mobile. Posiadacze telefonów z WM mogą tylko pozazdrościć!

Ciekawym widżetem na który warto zwrócić uwagę są zakładki. Tak jak cała reszta i ten widżet jest animowany i bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy dodać zakładkę, a po chwili na ekranie zostanie utworzona miniatura ze screenshotem strony, którą dodaliśmy do zakładek. Dzięki temu w zakładkach panuje porządek i możemy mieć pewność, że w każdym momencie łatwo dostaniemy się na wybraną przez nas stronę.

WWW... CZYLI W ŁĄCZNOŚCI ZE ŚWIATEM
HTC Hero jak przystało na telefon określany mianem „internetowego” został wyposażony w szereg modułów umożliwiających połączenie z Internetem. Możemy skorzystać zarówno z wbudowanego modułu HSDPA (2 MB/s wysyłanie, do 7,2 MB/s pobieranie) bądź też z wbudowanego Wi-Fi 802.11 w standardach b i g.

Fabryczna przeglądarka systemu Android również sprawdza się znakomicie, zarówno z dużymi, wymagającymi stronami jak i prostymi blogami. Strony możemy przybliżać oraz oddalać, a obracając telefon o 90 stopnii wbudowany G-sensor zmieni orientację wyświetlanej strony z pionowej na poziomą. Przeglądarka działa bardzo szybko. Otwarcie nawet kilku stron na raz nie sprawi jej żadnego problemu.

Telefon został wyposażony także w Bluetooth 2.0 z EDR i A2DP dla słuchawek bezprzewodowych.





Redakcja serwisu pracuje na komputerach        serwis monitoruje