reklama: INTERESUJESZ SIĘ TELEKOMUNIKACJĄ? CHCESZ ZAROBIĆ? SZUKAMY WŁAŚNIE CIEBIE!

» Menu główne

    
  • Strona główna
  • Artykuły

» Baza testów

» Redakcyjne

» Recenzje aplikacji

» Aktualnie testujemy

    Redakcja Testy-GSM.pl aktualnie testuje:

    Samsung Galaxy S II
    Samsung Galaxy S II


    HTC Sensation XE
    HTC Sensation XE


    Już wkrótce testy tych urządzeń pojawią się na stronach naszego portalu.

» Newsletter Testy-GSM.pl

Interesują Cię nowości ze świata GSM? Z utęsknieniem czekasz na kolejny test zamieszczony w naszym serwisie? Skorzystaj z naszej subskrypcji!

Twój e-mail:

» Gorące wiadomości

» Popularne artykuły

» Popularne testy

» Sonda - oddaj swój głos

    Czy korzystasz z przystawek TV (np. Apple TV, Google Cast) umożliwiających przesyłanie treści z urządzenia mobilnego do telewizora?

    Tak, korzystam
    Nie, nie korzystam

» Nasi partnerzy

» Polecamy


windows phone 7


» Test telefonu LG Swift 2X (P990)

autor: Tomasz Kubiak, dodano dnia: 2011-07-20 13:26:47, wyświetleń: 10125

LG Swift 2XKiedy nie tak dawno na rynku debiutowały telefony komórkowe z 1-gigahercowymi procesorami, wiele osób zadawało sobie pytanie dokąd będzie prowadzić ten „wyścig zbrojeń”? Wydawało się, że te potężne układy, znane do tej pory wyłącznie z tradycyjnych komputerów to kompletny szczyt tej technologicznej rewolucji. Nic bardziej mylnego. Większości dzisiejszych posiadaczy „komórek” prowadzenie rozmów i wysyłanie SMS-ów już nie wystarcza. Odtwarzanie filmów full HD, świetna jakość muzyki, aparaty cyfrowe z dużą ilością megapikseli, gry 3D, Internet – to zbiór jedynie kilku najbardziej pożądanych funkcji w telefonach. Aby sprostać coraz większym wymaganiom użytkowników dziś na rynku debiutują smartphone’y nie z jednym, a dwoma rdzeniami. LG Swift 2X (lub inaczej P990) to jeden z pierwszych modeli na polskim rynku wyposażonych w wydajny, dwurdzeniowy układ nVidia Tegra 2. Nasza redakcja jako jedna z pierwszych w Polsce, dzięki uprzejmości sklepu RTV EURO AGD otrzymała flagowy model LG do testów...

 

DWA RDZENIE WYDAJNOŚCI
Jak już wspomniałem wcześniej LG Swift 2X to pierwszy na świecie telefon wyposażony w dwurdzeniowy procesor, który  działa pod kontrolą systemu Google Android. Nasza wersja działała pod kontrolą systemu w wersji 2.2 Froyo, jednak wkrótce posiadacze flagowego smartphone’a od LG będą mogli cieszyć się Androidem w wersji 2.3 Gingerbread.

LG Swift 2X

LG Swift 2X bazuje na wydajnej platformie Tegra 2 firmy nVidia. Rozwiązanie amerykańskiego producenta wyróżnia się, aż ośmioma niezależnymi procesorami. Mają one za zadanie obsługiwać funkcje wyświetlania grafiki, przetwarzania obrazu, zarządzania energią oraz kodowania i dekodowania wideo. Każdy z ośmiu procesorów wyposażony został we własne systemy zarządzania energią, co ma sprawić, że Tegra 2 swoją wydajność osiągnie przy znacznie mniejszym zużyciu energii. Głównym sercem całości jest dwu rdzeniowy procesor ARM Cortex A9 taktowany zegarem 1 GHz.

Układ Tegra 2 wybiera jakie procesory mają zostać użyte przy wykonywaniu konkretnej czynności, działa to na zasadzie pewnej selektywności, która jak się okazuje znacząco poprawia osiągi urządzenia.

Na zbiór procesorów w nowym rozwiązaniu nVidii składają się:
- procesor graficzny, który ma zapewnić wydajność w grach 3D oraz graficznie zaawansowanych interfejsach obsługi takich jak chociażby HTC Sense,
- procesor dekodujący wideo, którego zadaniem jest płynne odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości,  zarówno tego zapisanego w pamięci urządzeń z układem Tegra 2 oraz pochodzącego ze streamingu wideo,
- dodatkowy procesor wideo obsługujący filmy w 1080p,
- procesor sygnału obrazu, który obsługuje zadania regulacji balansu bieli, autofocusa, poprawy jakości fotografii,
- procesor dźwięku odtwarzający maksymalnie do 140 godzin dźwięku w formacie MP3 i jakości 128 kbps na jednym cyklu ładowania,
- procesor ARM Cortex A9, czyli „serce” całego układu, wykonujące zadania ogólne, w tym zwiększające płynność przeglądania Internetu,
procesor ARM7, wykonujący zadania ogólne oraz zarządzający energią.

LG Swift 2X wyposażony został również w 512 MB pamięci RAM i 8 GB wewnętrznej pamięci, którą można rozszerzyć za pomocą kart microSD.

Flagowy smartphone LG to jedno z najwydajniejszych urządzeń, pośród obecnie dostępnych na rynku. W jednym z najpopularniejszych benchmarków -  Quadrant - Swift 2X uzyskuje 2109 punktów, czym deklasuje rywali takich jak Samsung Galaxy S czy Nexus One. Podobny wynik jest tylko w stanie uzyskać Samsung Galaxy S II również z dwurdzeniowym procesorem.

 

 

INTERFEJS UŻYTKOWNIKA
Duża rozdzielczość ekranu (800x480) to również spore wyzwanie dla programistów LG. Mogli oni popisać się swoimi umiejętnościami, tworząc interfejs, który stałby się godnym rywalem dla osławionego HTC Sense. Niestety, w tej historii „jak ulał” pasuje słowo „mogli”. Nakładka graficzna na Androida, którą odnajdziemy w Swift 2X nie powala. W większości bazuje ona na standardowych rozwiązaniach znanych z „czystego” systemu Google. Producent pokusił się jedynie o dodanie kilkunastu widżetów, w tym tego odpowiedzialnego za wyświetlanie pogody. W jego przypadku wydaje się, że koreański potentat starał się skopiować graficzne rozwiązanie pogody z HTC Sense. Niestety z marnym skutkiem. Animacje ograniczają się jedynie do „mignięcia” słońca na ekranie telefonu, które zamiast zaawansowanej produkcji Flash, przypomina prostego GIFa.

LG Swift 2X   LG Swift 2X

Dane pogody pobierane są serwisu AccuWeather. Obok obrazka aktualnej pogody umieszczono zegar, przypominający ten, która nadal można odnaleźć na wielu polskich dworcach PKP.

Ekran główny w Swift 2X może składać się nawet z siedmiu, przesuwanych pulpitów, na których można umieścić po kilkanaście widżetów. Większość widżetów od podstaw stworzyli programiści LG, między innymi: kalendarz, budzik, dzisiejsze informacje, muzykę czy kilkadziesiąt rodzajów zegarów.

Swoje miejsce znalazły tu też widety zewnętrznych dostawców takich jak Yahoo!, Facebook czy Twitter.

Na dole każdego z ekranów widoczny jest rząd przycisków przenoszących użytkownika do podstawowych funkcji telefonu: klawiatury numerycznej, kontaktów, skrzynki wiadomości oraz rozbudowanego menu.

Wchodząc do samego menu poszczególne ikony, skróty do programów można katalogować według własnego uznania, na przykład według przeznaczenia programów.

Interfejs Swift 2X dość mocno jest powiązany z serwisami społecznościowymi. W telefonie odnajdziemy dedykowane aplikacje od obsługi Facebooka oraz Twittera. Każdą zrobioną „fotkę” możemy przesłać wprost na nasz profil w jednym z podanych serwisów, a przy pomocy dedykowanych aplikacji oraz widżetów na ekran główny z łatwością możemy dodawać notki czy komentować zdjęcia znajomych.

Jedną z poważniejszych wad nowego LG są ograniczone możliwości personalizacji. W porównaniu do opcji zmiany motywów w HTC Sense, które w całości zmieniają „wystrój” telefonu, personalizacja w testowanym telefonie ogranicza się jedynie do zmiany tapety czy dzwonka. Szkoda.

Moje obawy czy aplikacje pobrane z Android Market będą dobrze dostosowane do ekranu o tak dużej rozdzielczości okazały się zupełnie niepotrzebne. Wszystkie aplikacje, które w ciągu kilkunastu dni testu udało mi się ściągnąć do telefonu działały prawidłowo. Trzeba przyznać, że granie na 4-calowym ekranie w Angry Birds Rio sprawia ogromną frajdę!

Nakładka systemowa producenta działa całkiem sprawnie. Przy dwurdzeniowym procesorze nie ma mowy o jakichkolwiek przystankach na „myślenie”.

ROZMAWIAMY I PISZEMY
Klawiatura numeryczna z dużymi przyciskami znacząco ułatwia wybieranie numeru. Nawet Ci, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z „dotykowcami” będą zadowoleni z tego rozwiązania.

Wprowadzenie kilku początkowych cyfr numeru powoduje pojawienie się na ekranie listy osób, których numery telefonu zaczynają się na podane cyfry.

Jakość prowadzonych rozmów jest bardzo dobra. Rozmówca jest słyszany głośno i wyraźnie, tak, że nawet odgłosy dobiegające z otoczenia nie przeszkadzają w prowadzeniu rozmowy.

Dzięki 4-calowemu ekranowi redagowanie wiadomości SMS czy MMS nie stanowi żadnego problemu. Wbudowany żyroskop momentalnie dostosowuje położenie ekranu do położenie telefonu, obracając obraz w lewo lub w prawo. Zarówno w trybie horyzontalnym jak i wertykalnym wprowadzanie tekstu odbywa się za pomocą pełnowymiarowej, dotykowej klawiatury QWERTY. Śmiało można stwierdzić, że w poziomie jest to jedna z największych, dotykowych klawiatur dostępnych w telefonie. Tekst wprowadza się z ogromną łatwością, dzięki dużym przyciskom litery się nie mylą, a samo redagowanie wiadomości zajmuje zaledwie chwilę.

Przebieg rozmowy widoczny jest w postaci „dymków” znanych z komiksów. Aby przesłane wiadomości się nie myliły (którą wiadomość kto przesłał), „dymki” nadawcy i odbiorcy różnią się kolorami.

Równie proste jest tworzenie wiadomości multimedialnych. Wystarczy zrobić zdjęcie, wybrać opcję przesłania MMSem, dodać tekst i gotowe. Chcąc stworzyć MMSa bezpośrednio z okienka wiadomości, należy „tapnąć” w ikonę „spinacza” i załączyć zdjęcie, muzykę bądź film wideo.


ŁĄCZNOŚĆ ZE ŚWIATEM…
…zapewnia HSDPA do 7,2 Mbps oraz HSUPA do 5,76 Mbps. Tym, którzy zdecydowanie bardziej wolą korzystać z hot spotów czy domowego routera z Wi-Fi przypadnie do gustu moduł bezprzewodowej łączności obsługujący standardy b, g oraz n.

Wbudowana przeglądarka to rozwiązanie, które jest dobrze znane wszystkim użytkownikom systemu Android. Sprawdza się ona bardzo dobrze nawet przy przeglądaniu dużych, rozbudowanych serwisów WWW. Dzięki obsłudze multidotyku przybliżanie stron odbywa się efektownymi gestami znanymi z iPhone’a, bądź też standardowo przyciskami zbliżania i oddalania.

Strony możemy grupować w zakładkach, a także dzięki obsłudze wielu okien, możemy przeglądać jednocześnie kilka stron naraz, przełączając się tylko między oknami.

W ustawieniach przeglądarki można zwiększyć rozmiar czcionki, zablokować wyskakiwanie okienek reklamowych popup, czy też włączyć lub wyłączyć obsługę JavaScript.

Bardzo pożyteczną funkcją jest możliwość wpisania dowolnej frazy do paska adresu, gdzie po potwierdzeniu zostaniemy automatycznie przekserowani na stronę z wynikami Google.

System Android ma do tego, że do większości oferowanych przez niego funkcji wymagane jest połączenie z Internetem, toteż paczka danych w abonamencie jest niezastąpiona.

GPS
LG Swift 2X wyposażony został w odbiornik GPS wraz z A-GPS. Do obsługi nawigacji możemy użyć zainstalowanych Map Google, które znakomicie sprawdzają się na przykład podczas jazdy na rowerze. Osoby chcące korzystać z nawigacji w samochodzie, powinny zainteresować się innym, alternatywnym oprogramowaniem chociażby aplikacją od Navigona.

Smartphone szybko łapie „fixa”, szczególnie jest to zasługa A-GPSa, który zapamiętuje ostatnią lokalizację satelit.

Z GPSu korzysta również aplikacja Trace Me. Jest ona bliźniaczo podobna do Footprints z HTC. Jak ona działa? W Trace Me zapisujemy tzw. „ślady”, czyli współrzędne GPS miejsca w którym się aktualnie znajdujemy, a które nas zainteresowało ze względu na architekturę, urodę czy niepowtarzalność.  Do danego „śladu” możemy przypisać zdjęcie, kategorię oraz wystawić mu ocenę.  Na bazie zgromadzonych miejsc możemy tworzyć własne trasy z obiektami godnymi uwagi.





Redakcja serwisu pracuje na komputerach        serwis monitoruje