» Test telefonu Sony Ericsson Satio U1i
autor: Artur Wojdan, dodano dnia: 2010-05-11 00:30:04, wyświetleń: 50798
Czołowy producent telefonów komórkowych Sony Ericsson po raz kolejny wprowadził na rynek telefon wyróżniający się funkcjonalnością oraz multimedialnością na tle konkurencji. Taki jest właśnie nowy model Satio U1i wyposażony w aparat o rozdzielczości 12.1 Mega Pixeli. To drugi na świecie po Samsungu M8910 Pixon 12 telefon z 12-megapixelowym aparatem fotograficznym. Można zacząć się zastanawiać czy to nadal telefon komórkowy czy może dobrej klasy aparat foto? W założeniach producenta było stworzenie telefonu łączącego w sobie najlepsze właściwości telefonów z serii Walkman oraz Cyber-Shot. Głównymi cechami telefonu są m.in. 3,5 calowy, dotykowy , panoramiczny ekran, nowy system Symbian oraz wspomniany wcześniej aparat 12 Mpx...
MULTIMEDIA
W tym modelu Sony Ericsson oferuje nam szeroki wachlarz dodatków. Do naszej dyspozycji jest wręcz rewelacyjny aparat z funkcją AutoFocus, odtwarzacz plików multimedialnych , ciekawe radio, aplikacja TrackID, aplikacja Youtube, gry wykorzystujące wbudowany akcelerometr oraz system operacyjny Symbian, który zapewnia nam możliwość instalacji przeróżnych aplikacji i gier. Aplikacja multimediów jest dobrze znana chociażby z modelu Xperiia czy też C905, lecz została ulepszona ze względu na dotykowy ekran i aktywny panel gotowości.
Satio posiada wbudowany aparat o rozdzielczości 12.1 Mpix z dodatkową lampą ksenonową pozwalającą robić zdjęcia przy nie wystarczającym oświetleniu. Czy coraz wyższa rozdzielczość aparatów wbudowanych w telefony ma tak duże znaczenie dla potencjalnego klienta? Wydaję mi się, że tak choć inne ważne parametry jak szerokość obiektywu i technika aparatu powinny być również na wysokim poziomie. U1i to pierwszy model tego producenta z tak bardzo rozwiniętym aparatem fotograficznym. Do wyboru mamy wiele ustawień, zaczynając od dobrania scenerii ( auto, pionowo, poziomo, krajobraz w dzień lub wieczorem, sport – do szybkiej reakcji aparatu, portret, dokument oraz ciekawa opcja plaża/śnieg), trybu zdjęć (normalny, panoramiczny, wykrywanie uśmiechu oraz zdjęcie dotykowe), lampy błyskowej (automatyczna, wyłączona, redukcja efektu czerwonych oczu),oraz ekspozycji - mającej wpływ na nasycenie zdjęcia kolorami. 12 – megapikselowa matryca umożliwia robienie zdjęć w kilku rozdzielczościach : największą 12 Mpx (format 4:3), 10 MP (3:2), kolejną 9 MPx (format panoramiczny 16:9), 5 MP (4:3) i 2 MP (16:9). Dzięki zastosowaniu panoramicznego wyświetlacza zdjęcia w rozdzielczości 9 MPx miło zaskakują użytkownika. Dodatkowo urządzenie pozwala na zrobienie szerszych zdjęć zwanych panoramami. Maksymalna rozdzielczość zdjęcia robionego tym aparatem to 4000 x 3000, a wykonywane panoramy czasami swoją szerokością przekraczają 4000 px. Makro w telefonie jest również na dobrym poziomie, działa na zasadzie wyboru punkt ostrości poprzez dotknięcie odpowiedniej część ekranu. Udogodnieniem jest skrót w panelu gotowości do ostatnio zrobionych zdjęć, który pozwala na przeglądanie, edycje, drukowanie, a także tagowanie i przypisywanie fotografii do kontaktów. Poniżej kilka zdjęć przykładowych zrobionych Satio:
Zdjęcia zrobione w trybie panoramicznym:
W Satio zastosowano funkcje nagrywania wideo obsługującą rejestrowanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości VGA (640 x 480) z prędkością do 30 klatek na sekundę. Jest to w dzisiejszych telefonach pewnego rodzaju standard, jakość nagrań jest wystarczająca, gdy potrzebujemy zarejestrować jakieś krótkie zdarzenie, sprawdza się w stu procentach. Dodatkowo w nocnych lub wieczornych nagraniach wspomaga nas dioda LED, która oświetla nagrywany przedmiot. Nagranych filmów nie możemy edytować lecz dostępne formaty jakie możemy są oglądać na telefonie są wystarczające. Mamy możliwość korzystania z WMV, RV, MP4 lub 3GP oraz na plus ocenić można ocenić specjalną aplikację do oglądania klipów z Youtube.
Odtwarzacz muzyczny w tym modelu obsługuje większość popularnych formatów muzycznych. Aplikacja odtwarza pliki MP3, WMA, AAC WAV, RA i M4A, obsługuje tagi ID3 wraz z dodatkowymi okładkami. Utwory są segregowane alfabetycznie pomiędzy gatunek, utwór, czy też wykonawcę. Mamy możliwość tworzenia własnych list odtwarzania, oraz indywidualnej korekcji dźwięku. Jakość słyszanej na dołączonych słuchawkach w porównaniu do tanich empetrójek jest znacznie lepsza, dźwięk jest czysty i wystarczająco głośny. Głośnik wbudowany w obudowę smartfona gra głośno i gdy chcemy zaprezentować swój ulubiony kawałek wśród znajomych zrobimy to i na pewno wszyscy go usłyszą. Sama aplikacja jest bardzo przejrzysta i wygodna , posiada również widet dostępny w trybie gotowości urządzenia.
Ponadto producent zapewnił nam możliwość usłyszenia najświeższych informacji dzięki wbudowanemu radiu. Zestaw słuchawkowy musi być podłączony do telefonu, ponieważ służy jako antena. Aplikacja pozwala na automatyczne wyszukiwanie stacji oraz zapisywanie ulubionych, jednak brakuje obsługi RDSu oraz opcji sterowania radiem w trybie gotowości.
TrackID jest funkcją pochodząc ą z serii Walkman, która oferuje rozpoznawanie utworu. Aplikacja nagrywa kilka sekund utworu, wysyła go poprzez Internet do rozpoznania i w ciągu chwili mamy nazwę tytułu, wykonawcy i album z jakiego pochodzi ta piosenka.
W Satio nie zabrakło miejsca na gry, w tym przypadku standardowo są dwie. Pierwszą z nich jest Sudoku , drugą zaś jest znany z produktów Apple’a labirynt działający przy użyciu czujnika ruchu. Dzięki systemowi możemy poszerzyć naszą kolekcje o nowe gry napisane w Javie bądź te dedykowane specjalnie dla systemu S60 5th Edition.
INTERNET I KOMUNIKACJA
Szwedzko-japoński koncern w U1i zaproponował nam kilka możliwości komunikacji. Jako rodowity smartphone pozwala pobierać i wysyłać dane z dużą szybkością. Do naszej dyspozycji mamy technologie: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (pobieranie do 7,2 Mbps) oraz HSUPA (wysyłanie ograniczone do 3,6 Mbps). Oczywiście wbudowany Bluetooth 2.0został wsparty przez A2DP, dzięki czemu możemy np. słuchać muzyki na bezprzewodowych słuchawkach stereo obsługujących tą samą technologie .
Jeśli chodzi o bezprzewodowy Internet, to jest on jedną z głównych zalet opisywanego modelu. Wi-Fi 802.11b/g pozwala na szybkie korzystanie z zasobów sieci, wszędzie tam gdzie jest on udostępniony. Zainstalowana standardową przeglądarkę internetową S60, opartą a silniku WebKit – taki sam jak ten , z którego korzysta m.in. Safari. Obsługuje ona HTML, XHTML, XML, JavaScript (i pochodne - AJAX, itd.), a także Adobe Flash w wersji Lite. Ponadto Oprócz mamy kanały RSS, otworzenie kilku okien naraz ,możliwość powiększania i zmniejszania stron, historię, tryb pełnoekranowy, oraz funkcje ochrony prywatności. Jak w każdej przeglądarce w telefonie, czasami zdarzają się problemy z otwieraniem większych stron wypchanych po brzegi grafiką. Opcjonalnie możemy również skorzystać z takich aplikacji jak : wyszukiwarka Google oraz dostęp internetowy do ostatnio bardzo popularnego Facebooka.
Do ustalenia lokalizacji możemy wykorzystać wbudowany moduł GPS oraz dwie aplikacje: Google Maps oraz Wisepilot . Pierwsza z nich nie jest nowością, pokazuje dane w postaci mapy i satelitarnego widoku, wykorzystuje AGPS do szybszego określenia położenia. O drugiej z nich niewiele mogę napisać, ponieważ podczas każdego uruchomienia wyskakiwał błąd połączenia.
Do komunikacji z komputerem PC można wykorzystać kabel USB lub kartę pamięci będącą w zestawie. Po połączeniu telefonu z komputerem przez USB mamy do wyboru 4 opcje: użycia jako pamięć masowa, Tryb PC Suite, transferu multimediów, oraz drukowanie. Tryb PC Suite umożliwia zarządzanie urządzeniem przy użyciu odpowiedniego programu dla Windows - możemy kopiować pliki multimedialne, oraz kontakty i wpisy z kalendarza, a także m. in. aktualizować firmware urządzenia. Program Sony Ericsson PC Suite zainstalujemy wkładając kartę pamięci i odpalenie jej jako pamięć masowa. Mamy wtedy również dostęp do innych danych i aplikacji na niej zawartych.